Od grudnia Pendolino pojedzie powyżej 160 km/h

Od grudnia Pendolino pojedzie powyżej 160 km/h

03 lipca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Jak powiedział w Salonie Ekonomicznym Trójki Marcin Celejewski, prezes PKP Intercity, pojawił się kompromis w sporze z Alstomem o Pendolino. Poznaliśmy także ceny najtańszych biletów na składy EIC Premum.

Fot. Bartosz Dziubecki

Prezes PKP Intercity przyznał, że pojawił się kompromis, firmy wiedzą co jest warunkiem koniecznym do spełnienia aby takie porozumienie zawrzeć. Określone zostały również te rzeczy, które jeszcze dzielą.

Oczekiwania przewoźnika

PKP Intercity oczekuje, że producent dostarczy wszystkie składy zgodnie z kontraktem, czyli pociąg będzie mógł jeździć z pasażerami z maksymalną prędkością powyżej 160 km/h, będzie zgodny z wszystkimi polskimi normami czyli systemem SHP i będzie posiadał jeden z poziomów ETCS-u. - Ten system będzie umożliwiał od 23 lipca w Polsce jazdę z prędkością powyżej 160 km/h komercyjną z pasażerami - powiedział Celejewski.

Prezes PKP Intercity powiedział, że przewoźnik jest zdeterminowany, aby Pendolino pojawiło się w rozkładzie grudniowym, zgodnie z planami które zostały złożone do zarządcy infrastruktury. - Wydaje się, że jeśli firma Alstom złoży na początku lipca właściwy wniosek homologacyjny do Urzędu Transportu Kolejowego, to ten termin grudniowy jest cały czas terminem realnym - dodał Celejewski.

Prędkość i czas podróży

Początkowo skład będzie poruszał się z prędkością 200 km/h, która będzie sukcesywnie podnoszona a sieć infrastrukturalna w Polsce będzie coraz szersza.  Prezes PKP Intercity powiedział o dużej determinacji zarządu spółki jak i całej Grupy PKP, żeby to nie był pociąg, który może jeździć 160 km/h tylko powyżej tej prędkości czyli 200 km/h, potem 220 km/h i szybciej.

Jak przewiduje prezes przewoźnika, w grudniu 2014 składy Pendolino trasę Warszawa – Kraków będą pokonywały w 2 godziny i 20 minut. – Mówimy tu o 20 minutach skrócenia czasu podróży jeśli chodzi o Kraków czyli naszą kluczowa relację – powiedział prezes Celejewski.

5 poziomów cenowych

Prezes PKP Intercity zapowiedział, że wkrótce poznamy cennik na składy EIC Premium. - Pociąg Pendolino nie będzie pociągiem dla elity, czy dla segmentu biznesowego. To będzie pociąg dla wszystkich ludzi – zaznaczył Marcin Celejewski.

Ceny biletów z Warszawy do Krakowa, Trójmiasta, do Katowic rozpoczną się od 49 zł. Prezes PKP IC, nie chciał zdradzić jaka będzie najwyższa cena zasłaniając się tajemnicą handlową. Powiedział jednak, że średnia cena na przejazd składami Pendolino nie będzie wiele wyższa od cen płaconych obecnie na tych trasach. - Co więcej pociąg Pendolino będzie miał 5 poziomów cenowych. Te 49 zł to nie będzie fikcyjne 2-3 bilety to będzie naprawdę dostępna pula dla szerokiej grupy osób – dodał prezes PKP Intercity.

PODZIEL SIĘ