Politechnika Śląska zlikwiduje kierunek kolejowy?

Politechnika Śląska zlikwiduje kierunek kolejowy?

09 lipca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Gorąco na Politechnice Śląskiej zrobiło się po decyzji o likwidacji Katedry Transportu Szynowego. Jednostka ma być zastąpiona Katedrą Technologii Lotniczych. Studenci Politechniki Śląskiej nie mogą się z tym pogodzić - donosi Telewizja Silesia.

Fot. Jan Mehlich, Wikimedia

Oficjalnym powodem są straty generowane przez Katedrę. Na korytarzach uczelni mówi się jednak o personalnym konflikcie pomiędzy jej szefem a dziekanem.

Na likwidację nie zgadzają się studenci, którzy obawiają się o swoje wykształcenie. Ponadto, długofalowy brak wyspecjalizowanych kadr może doprowadzić do stagnacji transportu szynowego w kraju.

Obecnie, absolwenci tego kierunku prawie w 100 procentach znajdują pracę w przedsiębiorstwach kolejowych, ze względu na lukę pokoleniową na kolei, ale i chociażby w Tramwajach Śląskich.

Jeśli pomysł dziekana o likwidacji katedry dojdzie do skutku, od nowego roku akademickiego zamiast transportu szynowego będą tu wykładane technologie lotnicze

Jutro Rada Wydziału Transportu ma zdecydować o przyszłości tej katedry. Specjalność Eksploatacja Pojazdów Szynowych, ma być prowadzona w innych Katedrach niezwiązanych z transportem szynowym, a to zdaniem samych studentów jest równoznaczne z obniżeniem poziomu nauczania.

Do czasu ostatecznych rozstrzygnięć władze uczelni nie komentują sprawy.

PODZIEL SIĘ