Marki bliżej stolicy – taryfa Warszawa+ wchodzi w życie

Marki bliżej stolicy – taryfa Warszawa+ wchodzi w życie

23 lipca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Od 1 sierpnia mieszkańcy Marek będą mogli korzystać, w ramach nowej oferty taryfowej Warszawa+, z tańszych biletów długookresowych ważnych w obu lub tylko w drugiej strefie biletowej. Dziś, w obecności zastępcy prezydenta m.st. Warszawy Jacka Wojciechowicza, porozumienie w tej sprawie podpisali: dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego – Wiesław Witek i burmistrz Marek – Janusz Werczyński.

Fot. ZTM Warszawa

- Dzięki ofercie „Warszawa+” samorządy gmin podwarszawskich będą mogły zaoferować swoim mieszkańcom możliwość tańszego podróżowania komunikacją miejską – mówi Jacek Wojciechowicz, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. – Jako pierwsze zdecydowały się na to rozwiązanie Marki. Zmiany w taryfie i wprowadzenie biletów ważnych tylko w drugiej strefie pozwoli na obniżenie kosztów podróżowania również mieszkańcom innych miejscowości. Co ważne od 1 sierpnia zmieni się również katalog osób uprawnionych do korzystania z Karty Warszawiaka – dodaje.

Tańsze podróże po aglomeracji

Oferta Warszawa+ skierowana jest do gmin aglomeracji warszawskiej, których mieszkańcy korzystają codziennie z komunikacji zbiorowej organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego. Dzięki porozumieniom między gminami a ZTM, mieszkańcy aglomeracji mają dostęp do największej w Polsce zintegrowanej sieci komunikacyjnej, obejmującej: tramwaje, autobusy, metro, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, autobusowe linie dowozowe typu „L” a także – w ramach Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD – również pociągi Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Wszystko to odbywa się w ramach jednego biletu. Gminy współfinansują komunikację na swoim terenie w ok. 40 proc. Resztę kosztów ponosi budżet Warszawy. Dlatego ceny biletów ważnych w obu strefach biletowych są wyższe niż w pierwszej strefie. Nowa oferta „Warszawa+” ma być wyjściem naprzeciw tym samorządom, które są gotowe na ponoszenie wyższych dopłat do funkcjonowania komunikacji, oferując jednocześnie swoim mieszkańcom możliwość tańszego podróżowania komunikacją miejską.

Tańszego, gdyż bilet 30-dniowy imienny ważny w obu strefach kosztuje obecnie 210 zł (ulgowy: 105 zł). Tymczasem mieszkaniec gminy, która zdecyduje się skorzystać z oferty „Warszawa+” zapłaci za niego jedynie 196 zł (98 zł). Na bilet 90-dniowy imienny na obie strefy trzeba wydać bez żadnej zniżki 536 zł (ulgowy: 268 zł). W ramach „Warszawa+” będzie kosztował tylko 482 zł (241 zł). Mieszkańcy gmin, które będą chciały korzystać z „Warszawa+” będą też mogli kupić tańsze bilety tylko na drugą strefę. 30-dniowy będzie kosztować 98 zł (ulgowy: 49 zł), a 90-dniowy – 250 zł (ulgowy: 125 zł). Dla porównania – bilety na drugą strefę bez zniżki będą kosztowały odpowiednio 112 zł (61 zł) i 282 zł (191 zł). Różnicę w cenie biletów będą pokrywały samorządy, które podpiszą porozumienie z ZTM.

Tańsze bilety będą mogły być kodowane wyłącznie na spersonalizowanej (posiadającej zdjęcie oraz imię i nazwisko właściciela) Warszawskiej Karcie Miejskiej wydawanej mieszkańcom przez gminy. To gminy same będą również ustalały zasady wydawania mieszkańcom kart.

Marki przecierają szlaki

Oferta współpracy w ramach projektu Warszawa+ została wysłana do wszystkich gmin aglomeracji warszawskiej, które obsługuje ZTM. Jako pierwsze skorzystają z niej Marki. Od 1 sierpnia mieszkańcy tego miasta będą mogli korzystać z tańszych biletów, kodowanych na wydawanych przez urząd kartach.

Karty Markowianina będzie można odbierać od 1 sierpnia 2014 r. w pokoju nr 11 w Urzędzie Miasta Marki. Stanowisko będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00.

Właściciel karty będzie mógł doładować ją we wszystkich Punktach Obsługi Pasażerów ZTM. Jeśli karta zostanie zniszczona, skradziona albo zgubiona, właściciel powinien zgłosić ten fakt w Urzędzie Miasta. Na podstawie otrzymanego zaświadczenia, pasażer będzie mógł przekodować niewykorzystaną część kontraktu na nową WKM.

PODZIEL SIĘ