Modernizacja dworca w Ełku zakończona

Modernizacja dworca w Ełku zakończona

28 lipca 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Gruntownie odnowiony, funkcjonalny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – taki jest dworzec w Ełku po modernizacji. Po trwającej ponad pół roku przebudowie obiekt został udostępniony pasażerom.

Fot. portal.warmia.mazury.pl

Zabytkowy budynek dworca przeszedł kompleksową modernizację. Obiekt nie tylko zmienił wygląd, ale stał się również bardziej funkcjonalny i przyjazny podróżnym. Jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Usunięto bariery architektoniczne. Pojawiły się także ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz mapa z oznaczeniami w języku Braille’a.

Nową aranżację zyskał główny hol dworca. Funkcjonują tam kasy przewoźników kolejowych i PKS. Wkrótce pojawi się również niewielki kiosk. Lewa część budynku została przeznaczona na hostel – obecnie trwają rozmowy z potencjalnym najemcą.

Wewnątrz obiektu wymieniono m.in. stolarkę okienną i drzwiową, położono nowe podłogi i posadzki. W budynku zamontowano windę, która połączyła wszystkie kondygnacje dworca. Zainstalowano również monitoring.

Odnowiono elewację, wykonano nową konstrukcję dachu i wymieniono pokrycie, położono nowe tynki i przemurowano kominy. Wymienione zostały również instalacje wewnątrz budynku. Nowy wygląd obiektu dodatkowo podkreśla zamontowana na zewnątrz iluminacja. Odnowiono także przydworcowy plac. Pojawiły się nowe chodniki i miejsca postojowe, zamontowano również małą architekturę.

Koszt inwestycji wyniósł 6,4 mln zł netto i został sfinansowany ze środków własnych PKP S.A. i dotacji budżetu państwa. Wykonawcą prac była firma AMP.

PODZIEL SIĘ