KM zaczną szkolić maszynistów na symulatorze ELF-a

KM zaczną szkolić maszynistów na symulatorze ELF-a

13 sierpnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Zamówiony za 1,85 mln zł symulator jazdy zespołem trakcyjnym EN75 trafił już do przewoźnika. Wkrótce zaczną się na nim szkolić maszyniści.

Fot. Koleje Mazowieckie

Symulator pojazdu kolejowego pozwala podnosić kwalifikacje i kompetencje maszynistów. Umożliwia ich szkolenie w sytuacjach nietypowych, awaryjnych oraz podczas zdarzeń losowych. Dzięki niemu uczniowie opanują sposoby zachowania się w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych.

Symulator składa się ze stanowiska szkoleniowego, gdzie maszynista lub kandydat na maszynistę będzie odbywał swoje szkolenie, nadzorowanego przez instruktora z jego stanowiska. Stanowisko szkoleniowe wyposażone jest w:

  • kabinę symulacyjną, która daje odczucie przebywania w prawdziwym pojeździe,
  • system wizualizacji, który sprawia, że proporcje, pole wyświetlania obrazu jest tożsame z tym widzianym przez szybę czołową ezt EN76,
  • system dźwiękowy,
  • w pełni funkcjonalny pulpit maszynisty wraz z fotelem, który odwzorowuje miejsce pracy maszynisty w ezt EN76.

Koszt zakupu symulatora to prawie 1,85 mln zł netto.

- Nauka na tak nowoczesnym sprzęcie to wstęp do prawdziwej jazdy  i możliwość pogłębiania już posiadanej wiedzy praktycznej. Życzę wszystkim korzystającym, by zajęcia na symulatorze jak najbardziej przybliżyły im tajniki wybranej przez nich drogi zawodowej – powiedział Piotr Wakuła, dyrektor Biura Eksploatacyjno-Technicznego Kolei Mazowieckich.