Coraz stabilniejsza sytuacja finansowa Kolei Śląskich

Coraz stabilniejsza sytuacja finansowa Kolei Śląskich

22 sierpnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Większa liczba pasażerów, wyższe przychody z biletów i mniejsza liczba dyrektorów – to czynniki, które wpłyną na wyższy niż pierwotnie planowano wynik finansowy Kolei Śląskich w 2014 roku. Po siedmiu miesiącach bieżącego roku nadwyżka przychodów nad kosztami wyniosła 3,2 mln zł, do końca może osiągnąć nawet 7 mln zł. Wszystkie uzyskane w ten sposób środki przeznaczone zostaną na inwestycje.

Fot. Patryk Farana

Pierwotne plany Kolei Śląskich zakładały, że na koniec 2014 roku dodatni wynik finansowy spółki wyniesie około 1,5 mln zł.  Jednak dobre wyniki sprzedaży biletów oraz realizowany plan oszczędnościowy spowodują, że na koniec roku ta wartość najprawdopodobniej sięgnie aż 7 mln złotych.

- W czerwcu bieżącego roku przewieźliśmy o 7 proc. (85 tys.) pasażerów więcej niż w ubiegłym. To bardzo dobra wiadomość ponieważ po zmianie rozkładu jazdy w czerwcu 2013 roku, czerwiec 2014 roku był pierwszym miesiącem, kiedy wielkość pracy eksploatacyjnej była na porównywalnym poziomie – mówi Piotr Bramorski, prezes Kolei Śląskich.

Oprócz zwiększenia przychodów, podejmowane są także działania ograniczające koszty działalności spółki.

- Przeglądamy umowy z wszystkimi naszymi partnerami biznesowymi i staramy się negocjować obniżenie stawek. Od sierpnia zmieniliśmy także strukturę organizacyjną i na przykład zamiast sześciu mamy tylko trzech dyrektorów. Dokonaliśmy także istotnych zmian personalnych w obszarze tzw. administracji kolejowej – mówi Piotr Bramorski. – Wszelkie nadwyżki finansowe są i będą inwestowane w tabor oraz nasze zaplecze  techniczne – dodaje.

Ubiegły rok Koleje Śląskie zamknęły stratą w wysokości  62 mln zł. Na tegoroczną lepszą kondycję finansową spółki ma także wpływ wyższa o 25 mln zł niż w ubiegłym roku dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Koleje Śląskie na 13 liniach w regionie rocznie przewożą około 16 mln pasażerów, a ich roczny poziom przychodów zamyka się w kwocie około 240 mln zł.

PODZIEL SIĘ