Ósmy Impuls dla Zachodniopomorskiego w Kołobrzegu

Ósmy Impuls dla Zachodniopomorskiego w Kołobrzegu

23 sierpnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Imponująco prezentował się na tle kołobrzeskiego portu najnowszy nabytek województwa zachodniopomorskiego - czteroczłonowy elektryczny zespół trakcyjny typu 31WE był niewątpliwie atrakcją dnia. Wczoraj, 22 sierpnia, Impuls został oficjalnie przekazany do eksploatacji. 

Fot. wzp.pl

- W sierpniu mija trzy lata, jak nasz projekt zakupu taboru kolejowego, w sumie 12 pojazdów został wpisany na listę Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – przypomniała Anna Mieczkowska, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego otwierając uroczystość. - Wartość tego kontraktu to 259 mln zł, najwyższa w historii naszego regionu wydana na modernizację taboru kolejowego.

Anna Mieczkowska podkreśliła, że nowe Impulsy to efekt konsekwentnej polityki województwa zachodniopomorskiego w zakresie infrastruktury kolejowej. - Podjęte decyzje bardzo wysoko ocenia branża kolejowa – mówiła. – Dla nas liczy się jednak przede wszystkim komfort podróży i wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia nowy tabor.

Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek cieszył się, że Impulsy oferują nową jakość podróży. – Dla nas nasi goście, turyści, są najważniejsi – zapewniał – a to co zrobiła polska firma to już jest poziom XXI wieku

Zanim klucz do Impulsa trafił do rąk pani marszałek, dyrektor ds. handlowych w Przewozach Regionalnych Piotr Kołodziejczak w skrócie wyliczył najważniejsze atuty pojazdu. - Jestem przekonany, że podróże Impulsem przyniosą zadowolenie i pasażerom i kolei – powiedział.

Po oficjalnej prezentacji pojazdu ED78-008 Newag wraz z Urzędem Marszałkowskim i Zachodniopomorskim Oddziałem Przewozów Regionalnych zaprosili mieszkańców i turystów do zwiedzania Impulsa, a najmłodszych do wspólnej zabawy w strefie dziecięcej. Ten minipiknik kolejowy potrwał aż do godz. 18.

W Kołobrzegu zaprezentował się ósmy z 12. zamówionych czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych typu 31WE Impuls. Każdy z nich kosztuje 21 mln 400 tys. złotych brutto.  Zakup jest realizowany w ramach projektu Zachodniej Grupy Zakupowej. Ostatni z 12 zachodniopomorskich Impulsów ma być przekazany 14 kwietnia 2015 r.

Kontrakt na dostawę Impulsów został podpisany 4 listopada 2013 r. - Podpisywana umowa opiewa na kwotę największą w dziejach województwa – mówił wtedy składając podpis pod dokumentem marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Ten kontrakt potwierdza, że jesteśmy zdecydowani iść drogą modernizacji zachodniopomorskiej kolei i zachodniopomorskich przewozów regionalnych.

PODZIEL SIĘ