Jest homologacja dla Pendolino

Jest homologacja dla Pendolino

11 września 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Intercity informuje, że producent Pendolino uzyskał decyzję Urzędu Transportu Kolejowego umożliwiającą eksploatację pojazdów na terenie Polski. Dzięki temu spółka może rozpocząć odbiory końcowe pociągów.

Fot. Adam Brzozowski

Obecnie w Polsce znajduje się 14 z 20 składów. Pierwotny harmonogram projektu przewidywał przekazanie przez producenta pierwszych pociągów z pełną dokumentacją (czyli homologacją UTK) 6 maja, czyli zakładał 7 miesięcy na przygotowanie składów do jazdy z pasażerami. Aktualnie czas ten skrócił się do niespełna 100 dni.

Spółki z Grupy PKP pracują nad tym, aby 14 grudnia wdrożyć pojazd do ruchu pasażerskiego. PKP Intercity przygotowało rozwiązanie zakładające wykorzystanie kilkunastu pojazdów (na początek 13). Składy pojadą we wszystkich planowanych relacjach, czyli z Warszawy do: Trójmiasta, Krakowa, Katowic i Wrocławia.

Aktualizacja: Informację o przyzaniu przez UTK homoloacji dla składów Pendolino potwierdził Marek Gawroński, rzecznik Alstomu w Polsce.

Urząd Transportu Kolejowego zamieścił na swojej stronie komunikat: "W dniu 11 września 2014 r. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał zezwolenie na dopuszczenie do eksploatacji pojazdu kolejowego dużych prędkości typu EMU250PKP (ED250) o numerze fabrycznym 001, zgodnego z Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności. Pojazd uzyskał zezwolenie zgodnie z wnioskiem oraz dokumentacją opracowaną przez jednostki notyfikowane i producenta na prędkość konstrukcyjną 250 km/h."