Trenitalia zaczyna testy pociągów z Pesy

Trenitalia zaczyna testy pociągów z Pesy

15 września 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Pierwszy z pojazdów ATR220 produkowanych przez Pesę na zamówienie włoskiego przewoźnika państwowego Trenitalia rozpoczął testy we Włoszech. Według podpisanej w grudniu zeszłego roku umowy producent z Bydgoszczy dostarczy 40 spalinowych zespołów trakcyjnych za kwotę 139,6 mln euro.

Fot. Pesa

Pojazdy ATR220 Atribo to trójczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne o długości 55,6m. Ich przedział pasażerski jest w stanie pomieścić 312 podróżnych. Każdy z pojazdów został wyposażony w silniki Voitha. Do ich uruchamiania, zamiast baterii zastosowano kondensatory, które są znacznie lżejsze, mają dłuższą żywotność i lepiej sobie radzą z rozruchem zimnego silnika. Inną ciekawą nowinką jest klimatyzacja wyposażona w system, który dodatkowo steruje prędkością wentylatora. Dzięki temu hałas emitowany przez system chłodzenia jest znacznie niższy np. podczas postoju na stacji.

Rozpoczęły się właśnie włoskie testy pojazdu. – Niektóre testy zostały przeprowadzone już w Polsce – mówi Michał Żurowski, rzecznik Pesy. – Przygotowują one pojazd do homologacji, a podlegają temu procesowi tylko te elementy, które nie były zastosowane w pojazdach tego typu produkowanych dla włoskich klientów. W nowych składach są to np. napęd, czy system przeciwpożarowy – dodaje.

Pociągi ATR220 Atribo już jeżdżą we Włoszech. Łącznie 41 pojazdów służy we flocie trzech regionalnych przewoźników: Ferrovie del Sud Est, Ferrovie Nord Milano i Ferrovie Emilia Romagna. Kontrakt na dostawę przez Pesę pojazdów dla Tranitalii opiewa na 40 pojazdów, które będą woziły pasażerów po niezelektryfikowanych trasach regionów Marche, Toskanii, Abruzji, Kampanii i Kalabri.

Nie wiadomo jeszcze kiedy pierwsze pojazdy zaczną regularne kursowanie. Prawdopodobnie będzie to początek 2015 roku.