Wiedeń: projekt stulecia otwarty

Wiedeń: projekt stulecia otwarty

20 października 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Trwająca osiem lat przebudowa wiedeńskiego dworca południowego (Südbahnhof) dobiegła końca. Teraz, już jako Dworzec Główny (Hauptbahnhof) będzie mógł powoli przejmować ruch kolejowy austriackiej stolicy, który na czas budowy był rozrzucony po różnych stacjach.

Fot. hauptbahnhof-wien.at

Otwarcie nowego Dworca Głównego nastąpiło 10 października. Szacuje się, że codziennie ze stacji korzystać będzie 145 tysięcy pasażerów, którzy będą mieli do dyspozycji ponad 1100 pociągów. Odwiedzającym dworzec oddano do użytku poczekalnię, restaurację, punkty usługowe i ponad 90 sklepów. Perony zostały zadaszone, a dojście do nich będzie możliwe dzięki podziemnym przejściom.

Mimo, że sam dworzec został już wybudowany to nie oznacza to końca prac. Do wykonania zostało jeszcze część torów znajdujących się na wschodnim dojeździe do stacji. Po ich dokończeniu, co będzie miało miejsce prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku, dworzec stanie się główną stacją miasta skupiającą cały krajowy jak i zagraniczny ruch kolejowy. Trzy międzynarodowe korytarze kolejowe przebiegające przez Wiedeń zostaną wtedy ze sobą połączone. Inwestycja ta pochłonęła prawie 1 mld euro.

 
Dworzec Główny znajduje się w południowej części miasta. Dzięki sprawnej komunikacji miejskiej dotarcie do niego zajmie do 30 minut z terenu niemal całego Wiednia. Natomiast ze stacji do centrum będzie można dotrzeć metrem pokonując tylko trzy przystanki.
 

Fot. hauptbahnhof-wien.at