Miłośnicy kolei ratują groby na Starych Powązkach

Miłośnicy kolei ratują groby na Starych Powązkach

28 października 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W tym roku po raz piąty grupa entuzjastów kolejnictwa z Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei wraz z pracownikami SKM i WKD weźmie udział w kweście na rzecz ratowania zabytków Starych Powązek.

Fot. Marek Moczulski

Tradycyjnie będzie ich można spotkać przy grobie inżyniera Stanisława Wysockiego (1805-1868) – al. katakumbowa, filar 6/7, a także Władysława Stanisława Reymonta – al. zasłużonych, grób 1. Choć nie będzie wśród nich nazwisk i twarzy znanych ze szklanego ekranu to – mimo wszystko – będzie można ich łatwo znaleźć, bowiem kwestują w kolejarskich mundurach z różnych lat. Jak każdego roku będą ich towarzyszyć koledzy ze spółek kolejowych –  Szybkiej Kolei Miejskiej i Warszawskiej Kolei Dojazdowej.

Obecność kolejarzy nie jest przypadkowa. Obydwie spółki przyczyniły się do odrestaurowania w 2012 r. nagrobka Stanisława Wysockiego, projektanta i budowniczego kolei Warszawski-Wiedeńskiej, której Wł. St. Reymont był pracownikiem. I to właśnie pracując na kolei i przemierzając trasę z Rogowa do Lipiec poznawał życie polskiej wsi. Co zobaczył i poznał opisał w „Chłopach”. Nie trzeba dodawać, że za tę powieść Szwedzka Akademia Nauk przyznała pisarzowi 13 listopada 1924 r. Nagrodę Nobla.

Przypomnijmy, że od 7 lat Marek Moczulski organizuje też spacery szlakiem grobów kolejarzy pochowanych na Starych Powązkach (zawsze w Zaduszki, 2 listopada). Na trasie tegorocznego znajdą się groby osób związanych z Drogą Żelazną Warszawsko-Wiedeńską, a także architektów, którzy współpracowali z koleją. Zbiórka przy bramie św. Honoraty o godzinie 11.00 (Przewodnik w mundurze kolejowym).

PODZIEL SIĘ