Kolejarze kwestują na ratowanie zabytków Starych Powązek

Kolejarze kwestują na ratowanie zabytków Starych Powązek

01 listopada 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Już po raz piąty grupa entuzjastów kolejnictwa z Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei uczestniczy w kweście zaduszkowej organizowanej przez Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami.

Fot. Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

Kolejarska kwesta odbędzie się tradycyjnie przy grobie inżyniera Stanisława Wysockiego (1805-1868) – al. katakumbowa, filar 6/7, a także Władysława Stanisława Reymonta – al. zasłużonych, grób 1. Miłośnicy Kolei mówią o sobie: „choć nie mamy medialnych nazwisk i twarzy znanych ze szklanego ekranu, to zauważyć nas będzie łatwo, kwestujemy bowiem w kolejarskich mundurach z różnych lat. Jak każdego roku będą nam towarzyszyć koledzy ze spółek kolejowych, w bieżącym roku z Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie i Warszawskiej Kolei Dojazdowej – także w mundurach. Ich obecność nie jest przypadkowa, te spółki przyczyniły się bowiem w znacznej mierze do odrestaurowania w 2012 r. nagrobka Stanisława Wysockiego, projektanta i budowniczego kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, której Wł. St. Reymont był pracownikiem. I to właśnie na niej, przemierzając plantem odcinek z Rogowa do Lipiec poznawał życie polskiej wsi. Co zobaczył, co poznał, to opisał w Chłopach. Nagrodę Nobla za tę powieść Szwedzka Akademia Nauk przyznała pisarzowi dziewięćdziesiąt lat temu – 13 listopada 1924 r.”

Od 2007 r. PSMK organizuje też spacery szlakiem grobów kolejarzy pochowanych na Starych Powązkach (zawsze w Zaduszki, 2 listopada). Na trasie tegorocznego znajdą się groby osób związanych z Drogą Żelazną Warszawsko-Wiedeńską, a także architektów, którzy współpracowali z koleją. Zbiórka przy bramie św. Honoraty o godzinie 11.00 (przewodnik w mundurze kolejowym).

PODZIEL SIĘ