Trenitalia zapłaci 1 mln euro za zbyt wysokie kary dla pasażerów bez biletu

Trenitalia zapłaci 1 mln euro za zbyt wysokie kary dla pasażerów bez biletu

18 listopada 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Włoski urząd antymonopolowy nałożył na państwowego przewoźnika karę w wysokości miliona euro za stosowanie zbyt wysokich grzywien dla osób podróżujących bez biletu. Gapowicz w pociągach Trenitalii musiał zapłacić, oprócz opłaty za przejazd, od 50 do 200 euro dodatkowej opłaty oraz osobno grzywnę.

Fot. Mikhail (Vokabre) Shcherbakov, Wikimedia

Urząd stwierdził, że tak wysokie kary za przejazd bez biletu Trenitalia stosuje również wtedy, gdy z powodu funkcjonowania linii kolejowych czy zamknięcia kas pasażerowie nie mają możliwości zakupu biletu. W opinii urzędu stosowane przez przewoźnika zasady są niezgodne z kodeksem praw konsumenta.

Trenitalia nie widzi w swojej działalności niczego niestosownego, dlatego zapowiedziała już, jak informuje PAP, że odwoła się od decyzji urzędu do trybunału administracyjnego.

Czy PKP Intercity wzorowało się na zasadach stosowanych przez włoskiego przewoźnika? Trudno powiedzieć. Wiadomo jednak, że PKP IC, wraz z uruchomieniem Pendolino wprowadza przepis, zgodnie z którym przejazd EIP będzie możliwy tylko z ważnym biletem, bez możliwości zakupu go na pokładzie pociągu. Pasażerowie, którzy nie zastosują się do nowych ustaleń, zapłacą, oprócz opłaty za przejazd, karę w wysokości 650 zł.