Lokalne władze walczą o utrzymanie linii Bytów -Lipusz

Lokalne władze walczą o utrzymanie linii Bytów -Lipusz

25 listopada 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PMT Linie Kolejowe, spółka córka Pol Miedź Trans zrezygnowała z zarządzania odcinkiem torów między Bytowem a Lipuszem. Pociągi towarowe będą tędy jeździły tylko do końca roku. Bytowski ratusz prowadzi już rozmowy z innymi firmami, aby utrzymać przewozy do czasu planowej modernizacji trasy – donosi „Kurier Bytowski”.

Fot. Przykuta, Wikimedia

Jak przypomina gazeta, w 2007 r., aby nie doprowadzić do likwidacji linii kolejowej z Bytowa do Lipusza miasto podpisało umowę z PKP na jej bezpłatne użytkowanie. Aby utrzymać ruch infrastrukturę przekazano w zarząd firmie Pol-Miedź Trans, a następnie PMT Linie Kolejowe. Dzięki temu na stację w Bytowie zajeżdżały pociągi towarowe. Jednak firma zdecydowała o zakończeniu przewozów i rozwiązaniu umowy.

Zaskoczone władze Bytowa obawiają się, że brak zarządcy oznacza, że linia może zostać zamknięta dla transportów towarowych, a miasto pozostanie bez kolejowego połączenia.

Tymczasem w trakcie znajduje się przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla modernizacji linii. Termin składanie ofert mija 27 listopada.

Zgodnie z harmonogramem studium wykonalności i projekt wraz z pozwoleniem na budowę mają być gotowe do września 2015 r. Zgodnie z planem zmodernizowany ma zostać 25-kilometrowy odcinek linii kolejowej, co ma umożliwić skomunikowanie Bytowa z Kościerzyną i dalej z Trójmiastem. W ramach przedmiotowego projektu Gmina Bytów podjęła współpracę z Pomorską Koleją Metropolitarną w celu przygotowania i przeprowadzenia postępowania przetargowego na wybór wykonawcy opracowania dokumentacji.

Jak sprawa się zakończy? Koszt modernizacji odcinka szacuje się na 65 mln zł. Gmina Bytów zabiega, aby inwestorem były Polskie Linie Kolejowe, gdyż jej nie stać na inwestycję. Na ten temat odbyła się już jedna wstępna rozmowa z PLK. Powrót do nich jest uzależniony od konkretnych zapisów w Regionalnym Programie Operacyjnym. Przypomnijmy jednak, że jak dotąd województwo pomorskie nie podpisało jeszcze kontraktu terytorialnego z ministerstwem infrastruktury i rozwoju.

Na razie w ratuszu trwa szukanie nowego operatora, który przejąłby zarząd nad linią od nowego roku.

PODZIEL SIĘ