Pesa zaprezentowała ATR220 w Rzymie

Pesa zaprezentowała ATR220 w Rzymie

04 grudnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Już od 14 grudnia na włoskich torach rozpocznie kursowanie spalinowy zespół trakcyjny ATR220 wyprodukowany przez bydgoską Pesę. Oficjalna prezentacja pojazdu odbyła się dziś na dworcu Roma Termini.

Fot. Pesa

ATR220 jest eksploatowany od 2008 we Włoszech a później w Polsce. ATR 220 Tr dla włoskiej kolei to jego nowoczesna i udoskonalona wersja. Potwierdzeniem innowacyjnego rozwinięcia „rodziny” tych pojazdów w obecnie produkowanej generacji jest m.in. zastosowanie własnych systemów sterowania i lokalizacji pojazdu w trakcie jazdy oraz znaczące obniżenie kosztów eksploatacji.

Pociąg jest jednoprzestrzenny, klimatyzowany, posiada napęd spalinowy i może poruszać się w trakcji wielokrotnej do trzech pojazdów. Został zaprojektowany i zbudowany z myślą o obsłudze pasażerskiego ruchu regionalnego i międzyregionalnego. Jego konstrukcja i wyposażenie zapewnia duży komfort podróżowania przy znikomym oddziaływaniu na środowisko. Pojazd wyposażony jest w absorbery przejmujące energię podczas zderzenia, zapewniając tym samym zwiększone bezpieczeństwo podróżnym i obsłudze.

W części wielofunkcyjnej pojazd przystosowano do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, a także dla pasażerów z dużym bagażem. Wejście niepełnosprawnym zapewnia rampa manualna, służy im również jedna z kabin WC z automatycznymi drzwiami. Konstrukcja pojazdu umożliwia niezawodną pracę w warunkach upalnego lata oraz temperatur zimowych. Pojazd jest dostosowany do obsługi peronów o wysokości od 300 do 760 mm.

Obecnie we Włoszech eksploatowanych jest 41 pociągów ATR 220. W grudniu 2013 roku Pesa zawarła umowę na 40, z opcją do 60 kolejnych dla narodowego przewoźnika - Trenitalii, a w Polsce dotychczas zamówiono 19 jego odpowiedników. Oprócz wyżej wymienionych typów w ofercie Pesy znajdują się pojazdy typu 214Mb, 218Mc i 218Md.

Konstrukcja DMU zapewnia komfort i bezpieczeństwo jazdy z prędkością eksploatacyjną do 130 km/h. ATR 220 został wyposażony w nowoczesny napęd silnikami wysokoprężnymi spełniającymi najnowsze normy emisji spalin. Pojazdy charakteryzują się nowoczesnym designem i kolorystyką, przyjaznym wnętrzem wyposażonym m.in. w wygodne fotele, dynamiczny system informacji pasażerskiej, WiFi oraz monitoring.