Od niedzieli ŁKA rusza do Łowicza i Koluszek

Od niedzieli ŁKA rusza do Łowicza i Koluszek

PODZIEL SIĘ

Od niedzieli, 14 grudnia, Łódzka Kolej Aglomeracyjna będzie wozić pasażerów na dwóch nowych trasach – do Łowicza oraz Koluszek.

Fot. Kuba Gułajewski

Pociągi do Łowicza odjeżdżać będą ze stacji Łódź Kaliska. Trasę obsługiwać będzie 10 par pociągów.

– Rozkład jazdy zaplanowano głównie z myślą o pracownikach zakładów zlokalizowanych w rejonie Strykowa, dostosowując go do godzin ich pracy – powiedział podczas konferencji prasowej na dworcu Łódź Widzew Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, pomysłodawca powstania ŁKA.

Dojazdy z kierunku Łodzi i Łowicza zostały ustawione więc na godziny 6:00, 7:00, 8:00, 14:00 i 18:00, a powroty w kierunku Łodzi i Łowicza po godz. 15:00, 18:00 i 22:00. Dodatkowo pociągi do i z Łowicza skomunikowane są w większości na stacji Zgierz z pociągami ŁKA odjeżdżającymi do i przyjeżdżającymi z Łodzi Widzewa, zapewniając kontynuację podróży na północnej linii obwodowej. Czas przejazdu na całej trasie wyniesie średnio 72 minuty.

Szynobusy do Koluszek startować będą z Widzewa. Będzie to 11 par połączeń, które uzupełnią funkcjonującą obecnie ofertę Przewozów Regionalnych. Dodatkowo będą one skomunikowane z rozkładem jazdy na liniach: Łódź Widzew - Zgierz, która wzmocniona zostanie dodatkowymi dwiema parami pociągów, przez co czas podróży ze Zgierza do Koluszek wyniesie jedynie 37 minut; oraz Łódź Kaliska – Łowicz.

Dla pasażerów linii Łódź- Łowicz przewoźnik przygotował specjalną ofertę biletową „Łódź bliżej Ciebie”, konkurencyjną względem przejazdu busami czy też autobusami. Ceny biletów normalnych za przejazd z Łowicza do Łodzi to koszt 9 złotych, z Głowna
6 złotych, ze Strykowa 5 złotych. Od tych cen przysługują ulgi ustawowe. Dzięki ofercie „Łódź bliżej Ciebie” za przejazd z Łowicza do Łodzi studenci zapłacą zaledwie 4,41 zł, zaoszczędzą także uczniowie i nauczyciele.

– Oddajemy do państwa dyspozycji szybki, wygodny i dobrze skomunikowany ze sobą mechanizm, który pozwoli na sprawne przemieszczanie się do waszych miejsc pracy, rodziny oraz miejsc wypoczynku – mówił marszałek Stępień.

Będzie to już czwarta i piąta trasa, które będą funkcjonować w ramach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. W czerwcu rozpoczęły kursowanie pociągi do Sieradza, i na linii Łódź Kaliska – Łódź Widzew, a we wrześniu Łódź Widzew – Zgierz.

– Teraz, dzięki uruchomieniu połączenia z Łodzi Kaliskiej do Łowicza, domknięta zostanie łódzka kolej obwodowa – dodał marszałek. W czerwcu 2015 roku rozpocznie działalność ostatnia linia na trasie Łódź Kaliska – Kutno.

Trwają także prace nad stworzeniem systemu autobusowej komunikacji miejskiej i gminnej, która połączona byłaby z rozkładem jazdy pociągów ŁKA. W listopadzie starostowie, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie podpisali porozumienie ws. integracji Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej z transportem lokalnym na liniach Łódź – Koluszki i Łódź – Kutno.

PODZIEL SIĘ