Przewozy intermodalne to ogromna szansa dla kolei

Przewozy intermodalne to ogromna szansa dla kolei

15 grudnia 2014 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Duisburg, Hamburg, Pardubice – to tylko niektóre z miejsc, do których PKP Cargo realizuje obecnie przewozy z wykorzystaniem nowych platform intermodalnych. Spółka pod koniec 2013 roku zamówiła 330 wagonów o długości 80 stóp. Ostatnie z nich zostaną dostarczone do przewoźnika w najbliższych tygodniach. Te, które już trafiły do PKP Cargo, są nieustannie eksploatowane. Najdłuższe trasy, realizowane z wykorzystaniem nowych wagonów, mają ponad tysiąc kilometrów.

Fot. Mikołaj Manowski

Nowe platformy intermodalne są wykorzystywane do przewozu kontenerów przede wszystkim z polskich portów nad Bałtykiem, dokąd trafiają z całego świata. Dalej transportowane są we wszystkich kierunkach. Część  z nich wykorzystywana jest w ramach połączeń zagranicznych, m.in. do Czech i Niemiec. Najdłuższe realizowane przez PKP Cargo połączenie z wykorzystaniem nowych platform intermodalnych wynosi prawie 1,3 tys. kilometrów.

Przewozy intermodalne to ogromna szansa dla kolei, dlatego w tym segmencie intensywnie inwestujemy, zarówno w tabor, jak i w infrastrukturę przeładunkową – mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP Cargo ds. handlowych. – Kolej jest dedykowana przewozom kontenerów, szczególnie na dalsze odległości. Jest sprawdzonym, wiarygodnym i przewidywalnym środkiem transportu. Biorąc pod uwagę, że inwestycje prowadzone na polskich liniach kolejowych będą skutkowały w niedalekiej przyszłości wzrostem prędkości handlowej, intermodal będzie się dynamicznie rozwijał, co pozwoli PKP Cargo wzmocnić pozycję zdecydowanego lidera tego rynku – dodaje Jacek Neska.

Nowe platformy mają 80 stóp długości i są najbardziej uniwersalnymi wagonami kontenerowymi. Cieszą się dużym zainteresowaniem klientów PKP Cargo, ponieważ można nimi przewozić różne typy kontenerów w kliku konfiguracjach: dwa 40-stopowe, jeden 40-stopowy i dwa 20-stopowe lub cztery 20-stopowe. Tego typu wagony pozwalają też transportować większą liczbę kontenerów w jednym pociągu. Do tej pory PKP Cargo odebrało już 240 z 330 zamówionych platform.

Oprócz PKP Cargo, w obsługę przewozów intermodalnych zaangażowana jest spółka Cargosped, operator logistyczny z grupy kapitałowej PKP Cargo. Spółka ta oferuje kompleksową usługę door-to-door. Cargosped planuje i organizuje całą drogę przesyłki, od nadawcy do odbiorcy.

Udział PKP Cargo w przewozach intermodalnych w Polsce

PKP Cargo jest liderem w segmencie przewozów intermodalnych w Polsce. Po trzecim kwartale firma miała blisko 48 proc. udziału w przewozach intermodalnych koleją w Polsce pod względem przewiezionej masy i 52 proc. pod względem wykonanej pracy przewozowej. PKP Cargo stale zwiększa swoje możliwości w obszarze intermodalu – oprócz zakupu nowych platform kontenerowych, w grudniu ubiegłego roku spółka oddała do użytku nowoczesny terminal intermodalny w Poznaniu-Franowie.

Dzięki posiadanemu taborowi, know-how i dużemu doświadczeniu spółka oferuje swoim klientom kompleksową obsługę w zakresie przewozów intermodalnych. Firma dysponuje własną infrastrukturą pozwalającą na składowanie, magazynowanie i przeładunek towarów na placach i terminalach kontenerowych. Łącznie możliwości składowania terminali PKP Cargo wynoszą ok. 11 500 TEU, a maksymalna techniczna zdolność przeładunkowa to blisko 890 000 TEU rocznie.

W latach 2009-2012 kolejowy rynek intermodalny w Polsce rósł w tempie dwucyfrowym, zwalniając w 2013 roku. Obecnie znów widać jego przyspieszenie. Po trzech kwartałach 2014 roku wykonana praca przewozowa w segmencie intermodalnym była większa o prawie 14 proc. niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

PODZIEL SIĘ