Skanska z umową na łącznicę w Suchej Beskidzkiej

Skanska z umową na łącznicę w Suchej Beskidzkiej

23 stycznia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z firmą Skanska umowę na budowę łącznicy kolejowej wraz z przystankiem osobowym w ciągu linii kolejowych nr 97 Skawina – Żywiec i nr 98 Sucha Beskidzka – Chabówka. Inwestycja pozwoli na skrócenie czasu jazdy z Krakowa do Zakopanego o ok. 20 minut.

Fot. Marek Miłkowski

Oprócz budowy łącznicy przy okazji przedsięwzięcie zakłada budowę nowego przystanku osobowego w okolicy Zamku Suskiego. Łącznica pozwoli na ominięcie stacji Sucha Beskidzka, co umożliwi bezpośrednią jazdę pomiędzy Krakowem a Zakopanem, bez konieczności zmiany kierunku jazdy pociągów na tej stacji.

Prace mają rozpocząć się jeszcze w pierwszym półroczu 2015 r. Budowa, w pierwszej fazie, potrwa ok. 10 miesięcy, w drugiej zostaną zamknięte linie kolejowe nr 97 i 98 w celu włączenia łącznicy do istniejącej infrastruktury. Konsorcjum firm Skanska Polska i Skanska Słowacja zrealizuje zadanie za 42,44 mln zł brutto. Cała inwestycja powinna zakończyć się 30 listopada 2016 r.

Dzięki łącznicy kolejowej w ciągu linii nr 97 Skawina – Żywiec i linii nr 98 Sucha Beskidzka – Chabówka i łącznicy Kraków Zabłocie - Kraków Krzemionki (też ma powstać w 2016 r.), która umożliwi wyeliminowanie zmiany kierunku jazdy na stacji Kraków Płaszów, a także nowemu przebiegowi linii kolejowej w okolicach Skawiec i Zembrzyc w związku z budową zbiornika wodnego w Świnnej Porębie – czas przejazdu ze stolicy Małopolski do Zakopanego skróci się o ok. 30 minut.