Polska kolej odcięta od reszty regionu?

Polska kolej odcięta od reszty regionu?

29 stycznia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W ostatnich latach w Polsce częściej słyszy się o likwidacji niż o uruchamianiu pociągów międzynarodowych. Przyglądając się mapie transgranicznych połączeń kolejowych łatwo zauważyć dysproporcję w liczbie pociągów pomiędzy państwami naszego regionu. Niestety, Warszawa mocno odstaje pod względem skomunikowania z innymi europejskimi stolicami.

Fot. Przemysław Szkatuła

Z polskiej stolicy mamy do dyspozycji cztery pociągi dziennie do Berlina, trzy do Wiednia, dwa do Pragi i jeden do Bratysławy oraz Budapesztu. Dla porównania z czeskiej Pragi odjeżdża dziennie 8 pociągów do Berlina, tyle samo do Bratysławy. Podróżni mogą także skorzystać z siedmiu połączeń dziennie do Wiednia i Budapesztu. Co ciekawe, nawet Bratysława ma więcej połączeń z Berlinem (5 par pociągów dziennie) niż Warszawa, choć Słowacja nie graniczy z Niemcami.

Nie lepiej wygląda sytuacja z połączeniami na wschód od Polski. Z Warszawy do Kijowa mamy tylko jedno połączenie dziennie. Ze stolicy Polski nie dojedziemy bezpośrednio do tak chętnie odwiedzanego przez Polaków Lwowa. Wciąż ważą się losy międzynarodowego pociągu nocnego do Mińska, którego kursowanie przewidziano tylko do połowy marca. Z kolei pasażerowie wybierający się do Wilna już dawno zapomnieli o kursującym kiedyś bezpośrednim pociągu Balti i mogą liczyć jedynie na połączenia autokarowe.

Innym poważnym problemem jest zbyt mała ilość linii kolejowych przez granicę oraz niewystarczająca liczba przygranicznych połączeń. Przykładowo, pomiędzy Polską a Słowacją, czyli dwoma państwami Unii Europejskiej, dziennie kursują jedynie cztery pary pociągów na trasie Zwardoń – Żylina. Na dwóch pozostałych przejściach, w Muszynie i Łupkowie, pociągi pasażerskie zniknęły całkowicie. Co więcej, pociągi przygraniczne często dojeżdżają do najbliższej stacji po stronie polskiej. Żeby dostać się dalej w głąb regionu podróżni muszą się przesiąść, co jest sporym utrudnieniem, także ze względu na ograniczoną ofertę połączeń.  

PODZIEL SIĘ