Ostatni zamówiony ELF dla BiT City już na torach

Ostatni zamówiony ELF dla BiT City już na torach

06 lutego 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego odebrał piąty, ostatni z zakontraktowanych w bydgoskiej firmie Pesa pociągów typu ELF, przeznaczonych do obsługi linii kolejowej Bydgoszcz-Toruń. Od dziś skład jest już w trasie,  eksploatuje go obsługująca tę linię spółka Przewozy Regionalne.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

- Nowe zespoły trakcyjne to zupełnie inna jakość w kolejowych przewozach pasażerskich w naszym regionie. Są nowoczesne, ciche, przyjazne środowisku i energetycznie oszczędne przy rozwijanej prędkości 120 kilometrów na godzinę, a przy tym komfortowe – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Posiadają 200 miejsc siedzących, klimatyzację, urządzenia umożliwiające przewóz niepełnosprawnych, bezprzewodowy internet, system audiowizualny i ekologiczne toalety. Zakupowi towarzyszy pięcioletni serwis techniczny producenta.

Dwa pierwsze ELF-y trafiły na tory w czerwcu 2014, dwa kolejne w grudniu. Od połowy grudnia linię Bydgoszcz-Toruń obsługuje 18 par pociągów na dobę, co zapewnia kursowanie w szczycie co pół godziny (docelowo będą tam jeździć 32 pary pociągów).

Warto przypomnieć, że dla pasażerów tej linii wprowadziliśmy kilka lat temu zintegrowany bilet aglomeracyjny, którym w ciągu godziny od przyjazdu pociągu można się posługiwać w komunikacji miejskiej Bydgoszczy i Torunia. Przeprowadzony niedawno generalny remont łączącej stolice województwa linii kolejowej nr 18 pozwala na jej pokonywanie w mniej niż trzy kwadranse.

Zakup pojazdów jest częścią BiT City, wartego 1,2 mld złotych pakietu projektów inwestycyjnych, którego celem jest komunikacyjna integracja obu stolic województwa.