PLK uruchomiły przejazd w Międzyrzecu Podlaskim

PLK uruchomiły przejazd w Międzyrzecu Podlaskim

06 lutego 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Od dziś, zgodnie z zapowiedziami PKP Polskie Linie Kolejowe uruchomiły przejazd kolejowy w ciągu ulicy Berezowskiej. Zarządca infrastruktury wspołpracuje z samorządami i zarządcami dróg w organizowaniu dróg objazdowych na czas robót tak by wtedy zapewnić kierowcom i pieszym jak najlepsze warunki dojścia do stacji lub podróżowania autem.

Fot. Dominik Skudlarski

- Zaawansowanie inwestycji w Międzyrzecu sięga 70 procent. W Międzyrzecu Podlaskim podróżni mogą już korzystać z nowego peronu, na który można dostać się windami z gotowej części przejścia podziemnego. Peron oddany do użytku w drugiej połowie stycznia został podwyższony, co ułatwi podróżnym sprawne wysiadanie i wsiadanie do pociągu. Na liczącym 300 metrów obiekcie zamontowane zostały nowe wiaty, ławki oraz pozostałe elementy małej architektury - informuje Marta Guz, kierownik kontraktu z PKP Polskich Linii Kolejowych. - Na stacji trwają dalsze prace związane z budową pozostałej części przejścia podziemnego, które zastąpiło kładkę. Pasażerowie korzystają z dwóch nowych wind, a do zakończenia inwestycji otrzymają do dyspozycji jeszcze trzecią. Stacja zostanie wyposażona w nowoczesny system nagłośnienia, wyświetlacze i monitoring - dodaje Guz.

W ramach modernizacji w Międzyrzecu Podlaskim wykonano już połowę prac związanych z wymianą torów. Wykonawca zamontował nową sieć trakcyjną. Sterowanie ruchem kolejowym odbywa się za pomocą systemu komputerowego, który zastąpił dotychczas stosowane urządzenia mechaniczne i elektryczne. Dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego zmodernizowano także przejazd kolejowy przy ul. Kościuszki. Wkrótce ruszą roboty na kolejnym peronie i w przejściu podziemnym. 

Na modernizowanych stacjach jeszcze w tym roku podróżni skorzystają z kolejnych dziewięciu nowych peronów, do których będą prowadziły bezpieczne dojścia przyjazne dla osób niepełnosprawnym.  Podwyższone, wygodne perony, windy oraz nowy system nagłośnienia i informacji pasażerskiej - to efekt modernizacji trzech stacji na trasie biegnącej z Siedlec do wschodniej granicy. Pięć z dziewięciu peronów jest już gotowych. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowychzakłada ponadto unowocześnienie 30 przejazdów, sześciu nastawni, czterech wiaduktów oraz dwóch podziemnych przejść i kładki dla pieszych. Dzięki wymianie urządzeń sterowania ruchem i przebudowie przejazdów kolejowych pociągi pasażerskie na tej trasie będą mogły osiągnąć maksymalną prędkość 160 km/h.

Modernizacja trzech stacji prowadzona przez PLK uzupełnia prace, które wykonano na trasie Siedlce – Terespol. Przebudowano wówczas tory, sieć trakcyjną, przejazdy kolejowe oraz obiekty inżynieryjne. Dzięki temu pokonanie pociągiem liczącej ponad 200 km trasy z Warszawy do Terespola zajmuje 2 h 30 minut.

Zakończenie modernizacji stacji w Siedlcach, Łukowie i Międzyrzecu Podlaskim zaplanowano na III kwartał  2015 r. Koszt tego zadania to ponad 500 mln zł. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.