Włosi chwalą się pojazdem Pesy ATR 220

Włosi chwalą się pojazdem Pesy ATR 220

16 lutego 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Swing – taką nazwę nosi pociąg ATR220 dla regionalnych przewozów Trenitalia. Skład wyprodukowany przez bydgoską Pesę będzie jeździł w Toskanii, jednym z najważniejszych centrów turystyki na świecie.

Fot. Pesa

W ubiegły piątek, 13 lutego, we Florencji odbyła się jego prezentacja. Uczestniczyli w niej Enrico Rossi, prezydent Toskanii, Orazio Iacono, dyrektor regionalnych przewozów Trenitalia oraz Tomasz Zaboklicki, prezes Pesy.

Pojazd został zaprojektowany i zbudowany z myślą o obsłudze pasażerskiego ruchu regionalnego i międzyregionalnego. W Italii będzie obsługiwać niezelektryfikowaną linię kolejową Piza - Lucca - Aulla. Pociąg jest jednoprzestrzenny, klimatyzowany i może poruszać się w trakcji wielokrotnej złożonej z trzech pojazdów. Osiąga prędkość 130 km/h, ma 161 miejsc siedzących, gniazdka elektryczne przy każdym fotelu. Poza tym, pojazd charakteryzuje się nowoczesnym designem i kolorystyką, przyjaznym wnętrzem wyposażonym m.in. w dynamiczny system informacji pasażerskiej, WiFi oraz monitoring.

Przypomnijmy, że obecnie we Włoszech eksploatowanych jest 41 pociągów ATR 220. W grudniu 2013 roku Pesa zawarła umowę na 40, z opcją do 60 kolejnych dla narodowego przewoźnika - Trenitalii, a w Polsce dotychczas zamówiono 19 jego odpowiedników. Oprócz wyżej wymienionych typów w ofercie Pesy znajdują się pojazdy typu 214Mb, 218Mc i 218Md.

Obejrzyj film z prezentacji pojazdu Pesy we Florencji (w towarzystwie ETR 324 o nazwie Jazz produkcji Alstomu):