Pesa stworzyła prototyp tramwaju na eksport

Pesa stworzyła prototyp tramwaju na eksport

24 lutego 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Całkowicie niskopodłogowy, nowoczesny tramwaj, którego pracę można będzie monitorować zdalnie online, powstaje w wyniku współpracy uczonych z Politechniki Warszawskiej i zakładów Pesy z Bydgoszczy – informuje serwis PAP poświęcony polskiej nauce.

Fot. Rafał Wilgusiak

Jak przytacza Polska Agencja Prasowa, konstruktorzy pojazdu musieli przede wszystkim opracować innowacyjny układ biegowy, który umożliwia niezależne sterowanie każdym kołem. Wózek napędowy został wyopsażony w nowoczesną, lekką ramę wózka, która wykorzystuje niestandardową oś łączącą koła. Do budowy pojazdu wykorzystano materiały kompozytowe. Dzięki temu tramwaj jest lekki i zużywa mniej energii. Osoby czuwające nad eksploatacją całego pojazdu otrzymają możliwość dostępu do diagnostyki pojazdu w trybie online oraz do nieustannego monitorowania jego pracy i wskazań diagnostycznych w trakcie eksploatacji.

Zbudowany prototyp ma za sobą pierwszą fazę testów. Następne testy diagnostyczne będą przeprowadzane na specjalnie wyposażonym stanowisku uruchomieniowym na terenie Pesy. Oprócz tego pojazd zostanie sprawdzony podczas jazdy nadzorowanej: przejedzie aż 5 tys. km na wyznaczonej trasie w Warszawie. Jeśli wszystko przejdzie pomyślnie, prototyp trafi do produkcji.

Projekt rozpoczął się w maju 2013 r. i trwał do końca ubiegłego roku.Wszystkie koszty projektu przekraczają 11,2 mln zł.

Tramwaj opracowano z myślą o stworzeniu nowoczesnego, polskiego produktu eksportowego, który umożliwi Pesie wejście na rynki Europy Zachodniej.

PODZIEL SIĘ