Cztery ostatnie FLIRT-y trafiły do Łodzi [zdjęcia]

Cztery ostatnie FLIRT-y trafiły do Łodzi [zdjęcia]

28 lutego 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dziś nastąpiło oficjalne przekazanie czterech ostatnich składów FLIRT 3 wyprodukowanych przez firmę Stadler Polska dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Tym samym łódzki przewoźnik dysponuje już 20. nowoczesnymi jednostkami trakcyjnymi. I już myśli o ich... wydłużeniu.

Fot. Jacek Zemła

FLIRT-y są obecnie wykorzystywane są do obsługi połączeń na liniach z Łodzi do Sieradza, Łowicza i Koluszek oraz na linii Łódź Widzew - Zgierz. Od połowy czerwca ŁKA uruchomi także czwartą trasę – do Kutna.

Kolejowa ekstraklasa

FLIRTY 3 wyprodukowano według najnowszych technologii. Odznaczają się niezawodnością, trwałością i niskimi kosztami eksploatacji. Wagony wykonano z zastosowaniem lekkiej, aluminiowej konstrukcji lotniczej, wiele elementów poszycia zrobionych jest z kompozytów. Składy mają 45,7 m długości, mieszczą 254 pasażerów, w tym 120 osób może podróżować na miejscach siedzących. Są klimatyzowane, wyposażone w elektroniczne systemy informacji i biletomaty. Mogą rozwijać prędkość do 160 km/h.

- Od czerwca ubiegłego roku, gdy na trasę wyjechał pierwszy nasz pociąg nie mieliśmy ani jednej awarii, która spowodowałaby odwołanie kursu bądź jego opóźnienie – mówi Andrzej Wasilewski, prezes ŁKA. - W tym czasie składy naszej spółki pokonały ponad pół miliona pociągokilometrów, a przewieźliśmy nimi 550 tysięcy pasażerów – dodaje.

Obecnie ŁKA rozważa rozbudowę posiadanego taboru FLIRT-ów poprzez montaż w środku części składów dodatkowego, trzeciego członu. Jest to niezbędne z powodu zwiększających się systematycznie potoków pasażerskich, szczególnie na bardzo obciążonej linii Łódź Kaliska – Sieradz. Aby sprostać potrzebom przewozowym, spółka kieruje tam składy zestawione z dwóch połączonych jednostek. To jednak nieekonomiczne rozwiązanie, dlatego lepsze byłyby zespoły trójczłonowe. W przyszłości ŁKA będzie także potrzebowała kolejnych pociągów do obsługi nowych tras. W planach jest uruchomienie połączeń Łodzi z Piotrkowem Trybunalskim, Bełchatowem czy Skierniewicami.

Ekologiczne mycie pudeł

W dniu uroczystego przekazania ostatnich czterech pociągów Stadlera zaprezentowano także najnowocześniejsze w Europie zaplecze techniczne dla tych składów. Halę o wymiarach 140x40 m oddano do użytku jesienią ub. roku. Znajduje się w niej m. in. laserowe stanowisko diagnostyczne zestawów kołowych, tokarka do regeneracji kół i tarcz hamulcowych, podnośniki wagonowe o całkowitym udźwigu 144 ton oraz myjnia ekologiczna z odzyskiem wody i własną oczyszczalnią ścieków.

PODZIEL SIĘ