Testy certyfikacyjne Talgo w Polsce?

Testy certyfikacyjne Talgo w Polsce?

02 marca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dyrektor ds. relacji z klientami w przedstawicielstwie Patentes Talgo Jewgienij Machłaj zapowiedział, że za tydzień jeden ze składów Talgo pojawi się w Polsce. Ma on przejść odpowiednie testy certyfikacyjne. Jednak w naszych instytucjach zajmujących się certyfikacją i dopuszczaniem nowego taboru do użytku nic na ten temat nie wiadomo.

Fot. rzdtv.ru

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że w Brześciu odbyła się prezentacja stanowiska automatycznej zmiany rozstawu kół dla pociągów Talgo. Obecnie jeden ze składów, przeznaczony do ruchu na trasie Moskwa-Berlin, znajduje się na testach certyfikacyjnych w Niemczech. Zgodnie ze słowami Jewgienija Machłaja, za tydzień ma trafić do Polski, gdzie będzie przechodzić badania umożliwiające dopuszczenie go do ruchu po polskich torach. Równolegle testy certyfikacyjne dla nowych składów są prowadzone również w Rosji.

W sprawie badań certyfikacyjnych pociągu Talgo kontaktowaliśmy się z Ośrodkiem Jakości i Certyfikacji w Instytucie Kolejnictwa, jednak, póki co, nie uzyskaliśmy stamtąd  żadnej informacji. Odnośnie Talgo nic nie wiadomo także w Urzędzie Transportu Kolejowego. – Do UTK nie wpłynął żaden wniosek o wydanie świadectwa dopuszczenia do eksploatacji pociągu Talgo – mówi Sławomir Sadowski z biura prezesa UTK.  

Uruchomienie pociągów Talgo na trasie Moskwa – Berlin zaplanowano na IV kwartał 2015 r.

PODZIEL SIĘ