Nowym torem z Białegostoku na Białoruś

Nowym torem z Białegostoku na Białoruś

06 marca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę dzięki, której będzie możliwy remont połączenia kolejowego Polski z Białorusią. W przyszłym roku ma być gotowe studium wykonalności, które pozwoli przygotować i przeprowadzić prace budowlane na torach biegnących w kierunku granicy.

Fot. PKP PLK

Zmodernizowane tory o długości 60 km połączą Białystok przez Sokółkę i Kuźnicę Białostocką z białoruską granicą. Linia kolejowa obsłuży ruch towarowy i pasażerski - będzie służyła połączeniom międzynarodowym i regionalnym. Obecnie na tej linii jeździ kilkanaście pociągów pasażerskich i towarowych z prędkością ok. 60 km/h. Po zakończeniu inwestycji pociągi pojadą z prędkością do 120 km/h. Dzięki wzmocnieniu torów i wiaduktów będzie można zwiększyć ciężar przewożonych ładunków. W każdym wagonie będzie mogło być ich więcej o około 10 ton.

Studium wykonalności, które umożliwi zaplanowanie i przeprowadzenie prac budowlanych przygotuje konsorcjum firm Tec Cuatro, TRN i  Ingenieria y Planificacion de Infraestructuras. Wykonawca, z którym PLK podpisały umowę o wartości 1 mln 245 tys. zł opracuje dokument do 19 kwietnia 2016 roku.

W ramach studium wykonalności powstaną cztery warianty określające zakres prac, ich efekty oraz koszty. Wówczas zarządca infrastruktury, PLK wybierą najbardziej optymalne rozwiązanie, które pozwoli na rozpoczęcie prac projektowych, a następnie budowlanych.

PODZIEL SIĘ