ABB modernizuje obiekty stacyjne PKP Energetyki

ABB modernizuje obiekty stacyjne PKP Energetyki

08 marca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

ABB zrealizowała pierwsze zamówienie na dostawę i montaż rozdzielni 110 kV dla PKP Energetyki – piątego największego sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce. Łączna kwota kontraktu na urządzenia, które wykorzystane zostaną przy pracach nad obiektami stacyjnymi do zasilania kluczowych magistrali kolejowych, wynosi około 160 mln zł.

Fot. ABB

– Pierwsze, zrealizowane przez ABB zamówienie dotyczy podstacji trakcyjnej Łachów. W kolejnych etapach dostarczymy urządzenia elektroenergetyczne, które wykorzystane zostaną przy realizowanych przez PKP Energetyka projektach modernizacji obiektów stacyjnych – mówi Hubert Krukowski, dyrektor marketingu i sprzedaży Lokalnej Jednostki Biznesu Stacje Elektroenergetyczne ABB.

Wspomniane projekty dotyczą linii kolejowych E65 na odcinku Warszawa – Gdynia i E30 na odcinku Kraków – Rzeszów. Są to kluczowe w tym regionie Europy linie transportowe. Magistrala E65 łączy państwa nadbałtyckie z krajami położonymi nad Morzem Adriatyckimi i na Bałkanach. Z kolei magistrala E30 należy do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, przebiegającego przez Niemcy, Polskę i Ukrainę.

W 2012 roku ABB otrzymała zamówienie od PKP Energetyka o łącznej wartości prawie 110 mln zł na dostawę zespołów prostownikowych dla podstacji trakcyjnych prądu stałego. Kolejne zamówienia na potrzeby modernizowanych linii kolejowych zostały złożone w latach 2013-2014 i opiewają na łączną kwotę około 50 mln zł.

W ramach tych nowych zamówień ABB dostarczy, zamontuje lub przeprowadzi nadzór nad montażem aparatury wysokiego napięcia. Jednym z kluczowych elementów zamówienia są moduły typu Compass – niezawodne urządzenia, z powodzeniem wykorzystywane od lat przez kolej we Włoszech, które charakteryzują się m.in. zmniejszonym wpływem na środowisko.

– Ich zmodernizowana wersja pozwala klientowi na redukcję kosztów eksploatacji w miejscu instalacji oraz umożliwia ograniczenie powierzchni stacji o 50 procent w stosunku do konwencjonalnych podstacji napowietrznych. Dzięki temu inwestor nie musi ponosić dodatkowych kosztów na zakup terenów pod modernizację – dodaje Paweł Fukiet, dyrektor marketingu i sprzedaży Lokalnej Jednostki Biznesu ABB Produkty Energetyki Wysokiego Napięcia.

W sumie firma jako główny wykonawca dostarczy urządzenia elektroenergetyczne dla 9 stacji zasilania. Na kolejnych 9 inni wykonawcy dostarczą urządzenia ABB.

– Nasza współpraca korzystnie wpłynie na rozwój transportu kolejowego w Polsce. Wykorzystanie nowoczesnych systemów i usług ABB jest gwarancją, że zrealizowane inwestycje posłużą kolei na długie lata i podniosą jej poziom do najwyższych europejskich standardów – dodaje Tomasz Besztak, pełnomocnik zarządu, dyrektor ds. eksploatacji i rozwoju sieci PKP Energetyka.