Zielona energia od PKP Energetyka w McDonald’s

Zielona energia od PKP Energetyka w McDonald’s

14 marca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Energetyka zawarła z McDonald’s Polska umowę na sprzedaż energii elektrycznej do restauracji tej sieci w całym kraju. Energia będzie dostarczana zarówno do obiektów korporacyjnych sieci, jak i lokali franczyzowych. Wszystkie obiekty korporacyjne będą zasilane energią elektryczną pozyskaną z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

Fot. Adam Brzozowski

Zawarty kontrakt jest największą transakcją w zakresie sprzedaży zielonej energii w dotychczasowej historii PKP Energetyka. Takie rozwiązanie wpisuje się  doskonale w proekologiczną politykę McDonald’s stanowiąc ważne uzupełnienie dotychczasowych działań firmy w obszarze optymalizacji zarządzania zużyciem energii i recyklingu odpadów.

– Coraz więcej firm w Polsce decyduje się na proekologiczne rozwiązania, również w przypadku zakupu energii elektrycznej. Wykorzystywanie energii z OZE pozwala chronić środowisko naturalne poprzez redukcję emisji CO2 do atmosfery – mówi Wojciech Szwankowski, członek zarządu PKP Energetyka. – Z roku na rok PKP Energetyka rozwija się na rynku sprzedaży zielonej energii. Dzięki współpracy z McDonald’s Polska  wchodzimy w 2015 rok podpisując największą jak do tej pory umowę na dostarczenie energii wytworzonej z wykorzystaniem OZE. To dla nas dobry prognostyk na cały rok – dodaje Szwankowski.

– W ramach realizacji konsekwentnych działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego staramy się identyfikować wszelkie obszary, w których można zastosować nowoczesne rozwiązania sprzyjające środowisku naturalnemu. Programy zmniejszające zużycie wody i energii, inicjatywy w dziedzinie segregacji i recyklingu odpadów, projekty promujące zachowania proekologiczne wśród naszych pracowników i gości to konkretne przykłady takich działań. Współpraca z PKP Energetyka w zakresie dostaw energii z OZE to kolejna cenna inicjatywa potwierdzająca priorytety naszej proekologicznej strategii – informuje Tomasz Kurpiewski, szef działu Ochrony Środowiska McDonald’s Polska.

Spółka PKP Energetyka stale rozwija swoje kompetencje w ramach budowy paneli fotowoltaicznych. W ostatnim roku panele zamontowane zostały m.in. na dachu zmodernizowanej podstacji trakcyjnej w Świerczach, na dachu Przychodni Zdrowia w Rumii, natomiast w Sopocie powstaje instalacja typu on-grid, czyli podłączona do sieci energetycznej o mocy nie większej niż 40 kW.

W Polsce odnawialne źródła energii zaspokajają około 11 proc. (dane za 2012 r., źródło: Eurostat) zapotrzebowania na energię. Unia Europejska zakłada do 2020 r. 20-procentowy udział zielonej energii w ostatecznym jej zużyciu. Polska w 2015 r. powinna osiągnąć 15-procentowy próg. Rozwój wykorzystywania OZE jest jednym z najważniejszych kierunków Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku.