ATR220 Swing dopuszczony na tory Italii

ATR220 Swing dopuszczony na tory Italii

16 marca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Eksportowy produkt bydgoskiej Pesy, spalinowy zespół trakcyjny ATR220 dla włoskiego przewoźnika Trenitalia otrzymał świadectwo dopuszczenia do ruchu. Uzyskany przez Pesę dokument AMIS, to odpowiednik polskiego świadectwa typu i stanowi podstawę do wystąpienia do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Kolejowego (ANSF) o wydanie dopuszczenia dla całej serii tych pojazdów. 

Fot. Pesa

W poniedziałek, 16 marca Pesa otrzymała dopuszczenie do ruchu na torach Włoch dla pierwszego (nr 001) z 40 spalinowych zespołów trakcyjnych ATR220 nowej generacji budowanych dla Trenitalia.

– Dowiedliśmy, że nasze pojazdy spełniają wymagania stawiane na ważnym rynku Unii Europejskiej – powiedział Liviu Pecican, szef marketingu rynku włoskiego Pesy. – Dokonaliśmy  tego w rekordowym czasie niespełna roku. Choć tego typu procedury trwają z reguły ok. 2 lata. Było to możliwe dzięki ścisłej, harmonijnej współpracy największego polskiego producenta taboru z klientem – Trenitalia oraz z Italcertifer (ITCF) – certyfikowaną jednostką oceniającą spełnianie wymagań stawianym pojazdom.

We Włoszech są już pierwsze trzy pojazdy, a kolejne cztery wyjadą z Pesy w tym tygodniu. Z puntu widzenia pasażera najważniejsze jest to, że po uzyskaniu dopuszczenia dla pierwszego ATR 220, już za tydzień może on zacząć służyć podróżnym na trasie Lukka – Aulla w Toskanii.

Przypomnijmy, że od 2008 roku we Włoszech eksploatowanych jest 41 pojazdów ATR220 poprzedniej generacji, a nowy pojazd, który włoskie kleje Trenitalia nazwały ATR220 SWING został zaprezentowany dwa tygodnie temu we Florencji i zyskał bardzo dobre opinie zarówno władz regionu Toskanii, jak i narodowego włoskiego przewoźnika.

ATR 220 Swing jest spalinowym zespołem trakcyjnym jednoprzestrzennym, klimatyzowanym i może poruszać się w trakcji wielokrotnej złożonej z trzech pojazdów. Osiąga prędkość 130 km/h, ma 161 miejsc siedzących, gniazdka elektryczne przy każdym fotelu. Wyróżnia go nowoczesny design i kolorystyka, przyjazne wnętrzem wyposażone m.in. w dynamiczny system informacji pasażerskiej i WiFi.