Już za rok nowe Impulsy na torach SKM Trójmiasto

Już za rok nowe Impulsy na torach SKM Trójmiasto

23 marca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dzisiaj w siedzibie Szybkiej Kolei Miejskiej w Gdyni podpisana została umowa na dostawę dwóch elektrycznych zespołów trakcyjnych z rodziny Impuls. Jest to pierwszy kontrakt na nowe pojazdy jakie Newag dostarczy SKM. Dotychczas nowosądecka firma prowadziła jedynie modernizacje pociągów tego przewoźnika.

Fot. Newag

Impulsy, które w II kwartale 2016 roku wyjadą na tory, to czteroczłonowe pojazdy o długości 74 400, które pomieszczą 503 osoby, w tym 144 na  miejscach siedzących. Od dotychczas produkowanych pojazdów Impuls (31WEa) różnić się będą ilością drzwi i wysokością podłogi.

Na życzenie przewoźnika każdy człon posiadał będzie czworo drzwi, a wysokość podłogi pojazdów dostosowana zostanie do peronów SKM (960 mm) i w stosunku do standardowych Impulsów 31WEa wyższa będzie o 200 mm. Pojazdy wyposażone będą w dodatkowy wysuwany stopień, który zniweluje lukę pomiędzy taborem a peronem. Każdy Impuls wyposażony będzie w toaletę z obiegiem zamkniętym, przystosowaną dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Produkowane przez NewagImpulsy są jednymi z najnowocześniejszych tego typu pojazdów szynowych w Polsce. Komfort podróży zapewnia ciche, klimatyzowane wnętrze, ergonomiczne fotele, internet i gniazdka elektryczne. Impuls jest ekonomiczny i bezpieczny - cechuje się niskim zużyciem energii elektrycznej, gdyż podczas hamowania pociąg oddaje energię do sieci trakcyjnej.

W pojeździe zastosowano nowoczesny system wizualnej i dźwiękowej informacji pasażerskiej, monitorowanie wnętrza, kontakt z obsługą pociągu przez tzw. interkom. Pociąg spełnia rygorystyczne europejskie normy zderzeniowe i wytrzymałościowe. Osiąga prędkość eksploatacyjną 160 km/h.


Tak będzie prezentował się Impuls dla trójmiejskiej SKM (wizualizacja Newagu)

Kontrakt o wartości  28,9 mln zł netto podpisali dzisiaj Maciej Lignowski, prezes SKM, Bartłomiej Buczek, członek zarządu SKM oraz Zbigniew Konieczek, prezes Newag.

Pociągi kursować będą pomiędzy Wejherowem a nowym przystankiem Gdańsk Śródmieście. Przekazane zostaną do 31 marca 2016.