Branżowi giganci chętni na kupno PKP Energetyki

Branżowi giganci chętni na kupno PKP Energetyki

25 marca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Cztery największe przedsiębiorstwa energetyczne działające na polskim rynku - PGE, Tauron, Enea i Energa - a także szwedzki fundusz private equity, EQT znaleźli się na krótkiej liście firm chętnych do zakupu PKP Energetyki – dowiedziała się agencja Reuters.

Fot. PKP Energetyka

Proces prywatyzacyjny kolejowej spółki energetycznej, której podstawowym obszarem działalności jest dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej, świadczenie usług elektroenergetycznych oraz sprzedaż paliw ciekłych na rzecz przewoźników kolejowych ruszył pod koniec ubiegłego roku.

W poniedziałek, PKP S.A. ogłosiły tzw. krótką listę inwestorów dopuszczonych do dalszego etapu, ale nie zdradziły jakie to spółki. Reuters dowiedział się, że chodzi o gigantów branży energetycznej, ale żadna z firm nie chciała potwierdzić tych informacji. Wiadomo, że potencjalni inwestorzy rozpoczęli badanie due diligence spółki, które potrwa najprawdopodobniej kilka tygodni.

Polskie Koleje Państwowe S.A. zamierzają zbyć 100 proc. akcji PKP Energetyki – w sumie 84.488.532 akcji o wartości nominalnej 10 zł każda i łącznej wartości nominalnej 844 mln 885 tys. zł. Sprzedaż spółki ma nastąpić w drugiej połowie tego roku.