Wodzisław Śląski kupił dworzec od PKP S.A.

Wodzisław Śląski kupił dworzec od PKP S.A.

26 marca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Po kilku latach negocjacji budynek dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim stał się własnością miasta. Za nieruchomość wraz przylegającą do niej infrastrukturą drogową ratusz zapłacił 553 tys. zł.

Fot. Omen600606, Wikimedia

Dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śląskim lata swojej świetności ma już za sobą. Zakup budynku przez miasto daje realną możliwość, by go zrewitalizować. – Cieszę się, że w minionym roku, po około pięciu latach rozmów między miastem i PKP, udało się w końcu ustalić takie rozwiązania, które są satysfakcjonujące dla obu stron. Wielokrotnie słyszałem, że dworzec jest kiepską wizytówką miasta. Zgadzam się z tym i dlatego nie porzucaliśmy prób przejęcia budynku. Udało się. Teraz możemy zmienić jego oblicze – mówi prezydent Mieczysław Kieca.

Droga do zakupu budynku dworcowego przez miasto była dość długa. Zeszły rok był w tej sprawie przełomowy. Na początku sierpnia do Urzędu Miasta wpłynęły dokumenty, poprzez które PKP S.A. wyraziły chęć sprzedaży dworca na rzecz miasta. Zaproponowana została wówczas również cena, ok. 550 tys. zł. To o 1 mln zł mniej niż w pierwszych propozycjach sprzedaży. – Kupienie obiektu za kwotę 1,5 mln zł nie wchodziło w grę. Początkowa cena była dla nas zdecydowanie niekorzystna. Budynek jak wiadomo wymaga sporych nakładów. Dlatego też staraliśmy się o obniżenie proponowanych przez PKP cen – wyjaśnia prezydent miasta. Po ustaleniu ostatecznej ceny można było przejść do odpowiednich uzgodnień końcowych. Ich efektem jest właśnie podpisany wczoraj akt notarialny.

– Mamy zamiar stworzyć tam centrum przesiadkowe. Dzięki bezpośrednim połączeniom autobusowym, realizowanym na bazie obecnej komunikacji miejskiej lub dodatkowej, pasażer będzie miał okazję szybko przemieszczać się z jednego dworca na drugi. Połączenia będą dopasowane do przyjazdów i odjazdów pociągów. Plan ma zostać zrealizowany w ramach projektu „Pociąg do dwóch kółek” opartego na dofinansowaniu z Unii Europejskiej – mówi Mieczysław Kieca.

Projekt stworzenia centrum przesiadkowego ma za zadanie zintegrować w jednym punkcie kolej, autobusy i transport prywatny (przewidziany jest parking dla samochodów). Miasto chce także postawić na komunikację rowerową. Planuje opracowanie tras rowerowych i zorganizowanie wypożyczalni rowerów. Projekt uwzględnia również remont budynku dworca. – By dworzec mógł spełniać swoje funkcje, budynek musi najpierw przejść termomodernizację. Konieczny jest też remont wnętrz. Po remoncie możemy w nim stworzyć miejsca dla podróżnych, punkty kasowe, uruchomić usługi gastronomiczne i nie tylko – mówi prezydent.

Będące w planach prace wymagają przygotowania odpowiedniej dokumentacji technicznej. Na tym zadaniu skupią się teraz pracownicy magistratu. Realizację całej inwestycji zaplanowano na dwa lata.

PODZIEL SIĘ