Gdańsk Śródmieście już otwarty dla podróżnych [zdjęcia]

Gdańsk Śródmieście już otwarty dla podróżnych [zdjęcia]

01 kwietnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Od 1 kwietnia pasażerowie trójmiejskiej SKM mogą korzystać z nowego przystanku Gdańsk Śródmieście.

Fot. Mikołaj Podolski

– Dużą trudnością było odnalezienie się w gąszczu skomplikowanych polskich przepisów. Dlatego należą się słowa uznania osobom, dzięki którym ten przystanek powstał – powiedział podczas dzisiejszej inauguracji stacji marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Wciśnięty w centrum

Aby wybudować nowy przystanek , trzeba było wydłużyć linię kolejową nr 250 o 1 km. Natomiast na stacji Gdańsk Główny konieczna była modernizacja jednego z peronów, remont wiaty i przebudowa schodów. Łączne koszty, razem z budową od postaw nowego peronu wyspowego wyniosły 67 mln zł. Realizacja inwestycji zajęła półtora roku.

– Najwięcej trudności sprawiła nam logistyka –  przyznaje Stanisław Pawlak z firmy Rajbud, jednego z podwykonawców. –  Przystanek jest wciśnięty między tory a ruchliwą ul. Okopową. Musieliśmy wprowadzić tu 200-metrowe szyny, a mieliśmy bardzo mało miejsca. Jednak udało się i jestem bardzo zadowolony z efektów.

Przystanek został wykonany, jak podkreśla SKM Trójmiasto, z uwzględnieniem najwyższych standardów. Znalazły się na nim m.in. biletomat oraz głosowa informacja pasażerska. Projektanci postawili na oświetlenie ledowe, które zużywa mało prądu. Przed krawędzią peronu utworzono tzw. ścieżkę prowadzenia białej laski dla osób niedowidzących.

Krok w stronę Czerwonego Mostu

Zakończony ślepym torem Gdańsk Śródmieście będzie przynajmniej przez kilka najbliższych lat końcowym przystankiem dla większości pociągów SKM jadących od strony Gdyni. Nie dla wszystkich, ponieważ nie będą się na nim zatrzymywać m.in. te jadące innym torem w kierunku Pruszcza Gdańskiego i Tczewa. Jednak Maciej Lignowski, prezes trójmiejskiej SKM, przekonuje, że będzie on spełniał bardzo ważną funkcję.

– Pasażerowie mają teraz alternatywę. Nie muszą wysiadać na Gdańsku Głównym, gdy chcą się udać do urzędu lub na starówkę – mówi. – To również ułatwienie nie tylko dla mieszkańców Trójmiasta, ale sporej części województwa. Dodatkowo, wkrótce powstanie tu nowa przestrzeń publiczna i przystanek będzie obsługiwał bardzo duże potoki pasażerów.

W tej chwili powstaje prestudium wykonalności dotyczące wydłużenia tej linii, dzięki któremu przewoźnik będzie mógł oszacować koszty i sposób wykonania inwestycji. Dokument powinien być gotowy w drugiej połowie tego roku.

Marcin Głuszek, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w SKM Trójmiasto dodaje, że w najbliższych latach okolice peronu zyskają jeszcze więcej cech centrotwórczych. – W pobliżu powstanie potężne centrum handlowo-usługowe Forum Radunia. Wtedy przystanek zyska dodatkowe zadaszenie i bezpośrednie połączenie z tym centrum. Natomiast w przyszłości ma powstać ogromne centrum przesiadkowe Czerwony Most, które skupi na sobie transport miejski, odciążając centrum. Przystanek Gdańsk Śródmieście przybliża nas w jego kierunku.