Powróci połączenie z Wrocławia do Drezna?

Powróci połączenie z Wrocławia do Drezna?

03 kwietnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

2 kwietnia br. , z inicjatywy Stephana Kühna - członka Bundestagu, odbyło się w Görlitz spotkanie, którego celem jest stworzenie inicjatywy dla polityki transportowej w zakresie ruchu kolejowego między Polską i Niemcami. W spotkaniu wziął udział Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich. 

Fot. Koleje Dolnośląskie

O godzinie 11:00 w budynku dworca kolejowego w Görlitz zebrali się przedstawiciele władz samorządowych miasta Görlitz, DB Netz, niemiecko-polskiej inicjatywy studentów na rzecz przywrócenia połączeń Wrocław-Drezno, a także burmistrz miasta Zgorzelca oraz prezes Kolei Dolnośląskich, który przedstawił perspektywy rozwoju w polsko-niemieckim ruchu kolejowym, ze szczególnym uwzględnieniem warunków wjazdu pociągów Kolei Dolnośląskich do przygranicznej stacji Görlitz.

Według niemieckich inicjatorów spotkania dalekobieżny ruch kolejowy na trasie Drezno – Wrocław nie rozwinął się tak, jak byłoby to konieczne dla integracji europejskiej. W związku z tym zaproponowali oni  utworzenie w kraju związkowym Saksonia inicjatywy, która dałaby nowe impulsy dla polityki transportowej w zakresie ruchu kolejowego między Polską i Niemcami. Celem tej inicjatywy jest wznowienie dalekobieżnego ruchu kolejowego w relacji Wrocław - Drezno.

W trakcie spotkania omawiano warunki dla przedłużenia trasy pociągów, które obecnie kończą bieg w Zgorzelcu (w szczególności uwarunkowania prawne i techniczne), możliwości polepszenia oferty przewozowej poprzez elektryfikację odcinka Węgliniec - Zgorzelec, a także długoterminową perspektywę dla połączeń w relacji Drezno – Görlitz / Zgorzelec – Wrocław.

Podczas spotkania inauguracyjnego uczestnicy podpisali deklarację o utworzenie inicjatywy na rzecz przywrócenia dalekobieżnego ruchu kolejowego pomiędzy Niemcami a Polską (Drezno-Wrocław).

PODZIEL SIĘ