Mniej pociągów z Wrocławia do Legnicy

Mniej pociągów z Wrocławia do Legnicy

07 kwietnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Koleje Dolnośląskie zawieszą dwa ważne połączenia szczytowe na trasie Wrocław - Legnica. Przyczyną jest remont wiaduktu nad ul. Grabiszyńską we Wrocławiu, który ograniczy przepustowość do jednego toru dla wjazdów do stolicy Dolnego Śląska z Jeleniej Góry, Legnicy, Poznania i Oleśnicy.

Fot. Mikołaj Manowski

W związku z modernizacją zachodniego wjazdu do stacji Wrocław Główny: posterunku odgałęźnego Grabiszyn wraz z wiaduktami nad ulicą Grabiszyńską, Koleje Dolnośląskie zaprezentowały zmiany jakie nastąpią na kierunku "legnickim" od 26 kwietnia.

Najważniejszą informacją jest to, że podobnie jak w przypadku Wałbrzycha i Jeleniej Góry, wszystkie pociągi z Węglińca, Bolesławca i Legnicy dojadą i odjadą z Dworca Głównego.

Wyjątkiem będzie jeden kurs realizowany wyłącznie w weekendy w kierunku Wrocławia: pociąg Dolina Bobru z Jeleniej Góry, przez Zebrzydową, Bolesławiec i Legnicę do Wrocławia Głównego (przyjazd tuż po godz. 18:00) od 26 kwietnia zakończy bieg na dworcu Nadodrze, wcześniej obsługując po drodze z Legnicy wyłącznie stację Wrocław Leśnica.

Ograniczona przepustowość związana z wyłączeniem z ruchu jednego z wiaduktów (który będzie aktualnie wymieniany na nowy) sprawia, że zmienią się godziny wyjazdów w kierunku Wrocławia. Rano, pociągi odjadą wcześniej (od 5 do 10 minut), by dowieźć pracujących i uczących się w stolicy Dolnego Śląska na pożądaną godzinę. Po 9:00 rano odjazdy do Wrocławia będą realizowane nieco później niż obecnie: odchylenia będą wynosić od 2 do 22 minut. Wyjazdy z Wrocławia będą realizowane przeważnie nieco później (różnice w stosunku do obecnego planu od 2 do 15 minut), jedynie pociągi ok. godziny 8:00 i 15:00 odjadą kilka minut wcześniej.

Dostępność tylko jednego toru dla wjazdów i wyjazdów z Wrocławia z czterech kierunków (Jelenia Góra, Legnica, Poznań, Oleśnica) sprawiła, że Koleje Dolnośląskie czasowo zawieszą dwa ważne połączenia szczytowe: z godziny 06:40 z Legnicy do Wrocławia oraz z godziny 16:20 z Wrocławia do Legnicy. W godzinach tych przewoźnik zamierza zestawiać pociągi kursujące w zbliżonych godzinach nie z jednej, jak zazwyczaj, a z dwóch połączonych elektrycznych zespołów trakcyjnych.

Koleje Dolnośląskie zdają sobie sprawę z niedogodności wynikających z ograniczenia, dlatego obiecują, że postarają się przywrócić zawieszane połączenie jak najszybciej, w miarę postępu prac i możliwości technologicznych jeszcze w trakcie prac budowlanych na Grabiszynie.

Projekt rozkładu jazdy, który będzie obowiązywał już za niespełna miesiąc

PODZIEL SIĘ