Jest projekt nowej stacji Wałbrzych Centrum

Jest projekt nowej stacji Wałbrzych Centrum

09 kwietnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Niemożliwe staje się faktem. Jest już projekt, a w tym roku ma ruszyć także budowa. Wałbrzych będzie miał czwarty, pasażerki dworzec kolejowy – podaje Radio Wrocław.

Wiz. PKP PLK

W maju inwestor ma uzyskać pozwolenie na budowę. Projekt jest realizowany przez prywatnego inwestora (będącego właścicielem terenu) wspólnie z koleją i gminą. Plan zakłada, że przy dworcu stanie niewielki obiekt handlowy. Polskie Linie Kolejowe wybudują przystanek Wałbrzych Centrum (zwany też Wałbrzych Śródmieście) z dwoma peronami jednokrawędziowymi o długości 300 metrów, które zostaną połączone przejściem podziemnym i wyposażone m.in. w wiaty, oświetlenie, system dynamicznej informacji podróżnych oraz windy. Gmina przygotuje infrastrukturę drogową. Inwestycja ma kosztować blisko 20 mln zł.

Obiekt stanie w samym centrum miasta i będzie po Szczawienku, Głównym i Miasto, czwartym pasażerskim dworcem w Wałbrzychu. Dodatkowym atutem będzie to, że przy dworcu powstanie miejsce dla autobusów.

Oprócz słów uznania, inwestycja budzi też kontrowersje, ze względu na lokalizację. Stacja ma stanąć niecałe dwa kilometry od dworca Wałbrzych Miasto, który niedawno został całkowicie wyremontowany za blisko 10 mln zł.

Stacja Wałbrzych Centrum powstanie na trasie Wrocław - Jelenia Góra pomiędzy przystankami Wałbrzych Miasto a Wałbrzych Fabryczny. Inicjatorem tego projektu są władze samorządowe Wałbrzycha. Jak uzasadniają PKP PLK, poprawa standardu na tej linii oraz skrócenie przejazdu między Wrocławiem, Wałbrzychem i Jelenią Górą, sprzyjają zainteresowaniu koleją i dążeniu do lepszego wykorzystania jej możliwości w poszczególnych aglomeracjach.

PODZIEL SIĘ