Trenitalia uruchamia pociągi Frecciarossa 1000

Trenitalia uruchamia pociągi Frecciarossa 1000

28 kwietnia 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Składy Frecciarossa 1000 produkcji Bombardier Transportation i AnsaldoBreda pomyślnie przeszły wszystkie testy i już w czerwcu zaczną wozić pasażerów na trasie z Mediolanu do Rzymu.

Fot. Rafał Wilgusiak

Uruchomienie nowych pociągów zapowiedział w trakcie przejazdu testowego prezydent Włoch Sergio Mattarella. Składy mają wyjechać na tory 14 czerwca.

Podczas przejazdu testowego Frecciarossa 1000 wyruszyła z Mediolanu o 13:30, by o 16:25 przyjechać do Rzymu. Pociąg pokonał 566 km w 2 godz. 55 minut. Skład jest zaprojektowany do poruszania się z prędkością nawet 400 km/h, jednak na pierwszym etapie eksploatacji będzie jeździć do 300 km/h.

Pojazd jest dwukabinowy, ośmioczłonowy o długości 202 metrów. Skład, który wyjedzie na włoskie tory zabierze 470 pasażerów na miejscach siedzących. Pojazd ma aerodynamiczny kształt co minimalizuje nie tylko opór powietrza i zużycie energii, ale również wycisza skład i prawie do zera ogranicza wibracje dzięki specjalnemu ruchomemu zawieszeniu.

Wnętrze pojazdu jest funkcjonalne i komfortowe. Przejścia między siedzeniami są szerokie, przestrzeń jest jasno oświetlona a fotele ergonomiczne. Miejsca są podzielone na cztery klasy: standard, premium, business i executive. W zależności od klasy, siedzenia mogą być obrotowe lub rozkładane. W pojeździe znajdują się tzw. obszary ciszy dla tych, którzy chcą się zrelaksować oraz wydzielone miejsca dla spotkań biznesowych "twarzą w twarz". Izolacja akustyczna i klimatyzacja zapewnia pełen komfort. Na oparciach siedzeń nie brakuje monitorów i gniazd kontaktowych do komputera. Zapewniona jest też łączność Wi-Fi. Ponadto, automatyczny system diagnostyczny kontroluje wszystko na pokładzie zapewniając stałą i pełną informację załodze pociągu. W ten sposób może ona uniknąć problemów związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu pociągu.

Trenitalia, narodowy przewoźnik kolejowy we Włoszech, zamówiła 50 takich składów o łącznej wartości ponad 1,5 mld euro.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Polska-Kazachstan: potencjał w sektorze kolejowym Polska-Kazachstan: potencjał w sektorze kolejowym
Następny artykuł Marek Staszek: kolej traci konkurencyjność Marek Staszek: kolej traci konkurencyjność