Postępy prac na pilotażowych ekodworcach PKP

Postępy prac na pilotażowych ekodworcach PKP

04 maja 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Mława, Nasielsk i Strzelce Krajeńskie Wschód – to trzy lokalizacje, gdzie trwają intensywne prace związane z budową innowacyjnych dworców systemowych. Wkrótce roboty rozpoczną się także w Ciechanowie – PKP S.A. podpisała już umowę z nowym wykonawcą inwestycji.

Fot. PKP S.A.

Innowacyjne dworce systemowe to pilotażowy projekt PKP S.A., który zakłada wyburzenie dotychczasowych obiektów i postawienie w ich miejscu nowych, mniejszych i ekologicznych dworców. Budynki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażone w rozwiązania zmniejszające koszty eksploatacji.

- Innowacyjne dworce systemowe to nasz autorski projekt. Obecnie inwestycją objęte są cztery lokalizacje, niedawno podjęliśmy również decyzję o budowie IDS w Oświęcimiu. Jeśli ten typ dworców sprawdzi się pod względem funkcjonalnym i ekonomicznym, to podobne obiekty powstaną w innych miejscowościach – mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A. 

Aktualny zakres prac na poszczególnych dworcach:

Mława
Obecnie trwają prace związane z murowaniem ścian zewnętrznych oraz wylewaniem stropów wiaty nowego dworca. Wkrótce wykonawca rozpocznie również prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół obiektu.

Nasielsk
Postawiono już wiatę dla nowego dworca i konstrukcję budynku. Obecnie wykonywane są ściany działowe obiektu. Trwają również prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół dworca. Wykonana została już część parkingu, który ma powstać przed dworcem. 

Strzelce Krajeńskie Wschód
Trwają prace murowe przy ścianach dworca oraz roboty związane z zagospodarowaniem terenu wokół obiektu. Niebawem wykonawca rozpocznie również prace związane z budową wiaty dla nowego budynku.

Ciechanów
Na początku tygodnia PKP S.A. podpisała umowę z wykonawcą, który wybuduje dworzec systemowy. Inwestycję zrealizuje – podobnie jak w przypadku Mławy i Nasielska – Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane S.A. Przekazanie placu budowy nastąpi na początku przyszłego miesiąca. Jeszcze w maju wykonawca zorganizuje dla podróżnych dworzec tymczasowy i rozpocznie prace związane z rozbiórką dotychczasowego obiektu.

Dworce systemowe w Mławie, Nasielsku i Strzelcach Krajeńskich zostaną oddane do użytku w III kwartale br. Budynek w Ciechanowie zostanie natomiast udostępniony podróżnym w IV kwartale br.

PODZIEL SIĘ