Hatrans utworzy w Łodzi terminal intermodalny

Hatrans utworzy w Łodzi terminal intermodalny

11 maja 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Przedsiębiorstwo Hatrans Logistics, które od dwóch lat jest operatorem kolejowego połączenia towarowego między chińskim Chengdu a Łodzią, przymierza się do budowy terminalu multimodalnego - w miejsce obecnego punktu przeładunkowego.

Fot. hatrans.pl

Swoje plany firma zaprezentowała podczas wizyty w Łodzi Liu Jie, wicegubernatora prowincji Syczuan, której stolicą jest Chengdu. Przedstawiciele spółki mają już projekt terminalu multimodalnego na łódzkim Olechowie, gdzie towary z Chin są rozładowywane (stąd dalej drogami rozwożone są po całej Europie Zachodniej). Liu Jie zobaczył tez obecny punkt przeładunkowy, w którym powstanie nowa inwestycja. Wicegubernator na spotkaniu z Witoldem Stępniem, marszałkiem województwa łódzkiego, powiedział, że Syczuan chce rozszerzać współpracę z Łódzkiem.

Marszałek Stępień zapewnił, że w Regionalnym Programie Operacyjny Województwa Łódzkiego są zapewnione pieniądze na wsparcie logistyczne takich przedsięwzięć w regionie i tym samym budowę terminala przeładunkowego.

– Liczymy, że stanie się to zalążkiem powstania obszaru przemysłowego, w którym powstawać będą produkty, które pociągiem dotrą także do Chin – powiedział Witold Stępień. Pierwszy regularny pociąg z towarami do Chin ma wyjechać z Olechowa już pod koniec maja. Po stronie chińskiej są finalizowane ostatnie kwestie proceduralne z tym związane.

Liu Jie potwierdził także, że Łódź jest w ścisłym kręgu zainteresowania Chińczyków, którzy mogliby utworzyć tutaj Centrum Handlu Międzynarodowego Szlaku Jedwabnego. Wicegubernator powiedział, że „Łódź ma wielki potencjał”, by być takim miejscem.

Regularne cotygodniowe połączenie kolejowe cargo z Chin do Łodzi zostało uruchomione w 2013 roku. Spółka Hatrans jest wyłącznym operatorem logistycznym tego połączenia. Towary z Chengdu do Polski/Łodzi jadą przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Każdy pociąg składa się z 41 wagonów, załadowanych 40-stopowymi kontenerami. Transport kolejowy od momentu załadowania do terminalu kolejowego w Łodzi trwa 14 dni.

PODZIEL SIĘ