Ćwiczenia służb ratunkowych na trasie PKM [zdjęcia]

Ćwiczenia służb ratunkowych na trasie PKM [zdjęcia]

20 maja 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Na linii PKM trwają testy sprawdzające m.in. stan bezpieczeństwa nowej linii kolejowej. W związku z tym na przystanku PKM Gdańsk Matarnia odbyła się pierwsza seria ćwiczeń z udziałem służb ratowniczych. Zgodnie z zaplanowanym scenariuszem sytuacji kryzysowej, na peron przystanku spadł samochód osobowy, w którym znajdowały się dwie pasażerki.

Fot. PKM

Plan ćwiczeń zakładał, że kierowca samochodu osobowego stracił panowanie nad kierownicą, wpadł w poślizg, przebił barierki, a następnie spadł z wiaduktu na peron, gdzie uderzył w stojącą na torach lokomotywę. Auto, w którym znajdowały się dwie pasażerki, stanęło w płomieniach. Wezwane służby ratunkowe, natychmiast po dotarciu na miejsce wypadku, przystąpiły do usunięcia bezpośredniego zagrożenia, jakim był pożar pod stojącą na torach lokomotywą. Następnie strażacy rozpoczęli akcję wydobycia z pojazdu dwóch poszkodowanych kobiet, które nie mogły samodzielnie opuścić pojazdu. Cała akcja ratunkowa trwała nieco ponad 30 minut.

Symulacja ta miała na celu przygotowanie się do realnego zagrożenia, jakie mogłoby powstać na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Tego typu ćwiczenia będą systematycznie odbywały się aż do momentu uruchomienia linii kolejowej tj. do 1 września 2015 roku. Planowane jest m.in. przećwiczenie ewentualnej ewakuacji pasażerów pociągu, który został unieruchomiony na nasypie kolejowym.

Ćwiczenia odbyły się we wtorek, 19 maja. Zostały zorganizowane we współpracy ze strażakami z pierwszej jednostki ratowniczo-gaśniczej we Wrzeszczu. Brał w nich udział m.in. Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku – mł. bryg. Jacek Noga. Symulacja wypadku odbywała się w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Bezpieczeństwa na budowie, współorganizowanego przez wykonawcę inwestycji – firmę Budimex.

PODZIEL SIĘ