Dwie umowy Porr na modernizację linii kolejowych

Dwie umowy Porr na modernizację linii kolejowych

21 maja 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Spółka Porr Polska pozyskała zlecenia na modernizację dwóch odcinków na liniach o numerach 273 oraz 272. Inwestycje realizowane będą w modelu „zaprojektuj i zbuduj”, a prace projektowe już są w fazie realizacji. Ukończenie prac jest planowane na ten rok. Całkowita wartość zamówienia wynosi ok. 48 mln zł.

Fot. Kurier Kolejowy

Na ponad 13,3-kilometrowym odcinku Chojna – Dolna Odra na linii nr 273, zwanej potocznie nadodrzańską, zostanie przeprowadzony remont nawierzchni kolejowej, wymienione będą również elementy przewodu trakcyjnego (linie nośne). – Zdążyliśmy już dobrze poznać linię nr 273. To już nasze szóste zadanie na tej linii, która jest szczególnie istotna dla transportu towarowego, ponieważ łączy Dolny Śląsk (Wrocław i jego okolice) z portowym Szczecinem. Kolejne zlecenie stanowi prawdziwy dowód zaufania naszego klienta, spółki PKP Polskie Linie Kolejowe – powiedział Karl-Heinz Strauss, prezes grupy Porr.

Drugi kontrakt obejmuje modernizację 15,7 km torów i 8 rozjazdów na odcinku Antonin – Ostrów Wielkopolski na linii nr 272. Dodatkowo projekt zakłada budowę peronu, renowację konstrukcji inżynieryjnych wzdłuż odcinka, takich jak mosty i przejścia, jak również poprawę jakości nawierzchni na 10 przejazdach kolejowych. To również nie pierwszy kontakt Porr z linią, która łączy Górny Śląsk z Poznaniem. W kwietniu 2014 roku firma rozpoczęła prace modernizacyjne na odcinku o długości 60 kilometrów pomiędzy Kluczborkiem i Ostrzeszowem. Postępują one zgodnie z planem i zostaną ukończone w sierpniu tego roku.

– W 2010 roku rozpoczęliśmy swoje działania na polskim rynku budownictwa kolejowego od wszechstronnej analizy rynku. W kolejnym roku zdobyliśmy pierwsze zlecenie. Dotychczas byliśmy zaangażowani w 16 projektów z zakresu budownictwa kolejowego – jest to czytelny sygnał, że nasi klienci są usatysfakcjonowani jakością naszej pracy i współpracą z zespołem Porr Polska. Nasi dostawcy i podwykonawcy również postrzegają nas jako dobrego partnera  – powiedział Karl-Heinz Strauss. – Dwa nowe zlecenia przybliżają nas do celu wejścia do grupy pięciu najważniejszych graczy na polskim rynku budownictwa kolejowego – podsumował Strauss.