Jest już nowy „Kurier Kolejowy”

Jest już nowy „Kurier Kolejowy”

02 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W najnowszym numerze „Kuriera Kolejowego” przedstawiamy obszerną relację z II edycji konferencji Transport a Gospodarka. Niewielkie wykorzystanie bocznic kolejowych w transportach towarów w SSE, marginalne wykorzystanie formuły PPP w inwestycjach kolejowych i tylko pozorna innowacyjność rozwiązań infrastrukturalnych, to główne problemy branży zdefiniowane podczas konferencji.

Fot. Kurier Kolejowy

Fotorelacja z konferencji Transport a Gospodarka

W tym numerze przedstawiamy relację z testów FLIRTA3 w Żmigrodzie. Konsorcjum firm Stadler Polska i Newag testowało od 9 kwietnia do 17 maja pierwszy pojazd ED160, wyprodukowany w ramach zamówienia na 20 takich pojazdów dla PKP Intercity. Mieliśmy okazję porozmawiać na pokładzie EZT-a z jego producentem oraz przyszłymi użytkownikami.

         

Tadeusza Szozdę, przewodniczącego Komitetu Organizacji Współpracy Kolei pytamy o aktualne działania OSŻD i plany rozwoju. – Aktualnie o przyjęcie do OSŻD zabiega Korea Południowa. Widzimy duży potencjał w przyjęciu tego kraju, nazywanego azjatyckim tygrysem ze względu na duży rozwój gospodarczy oparty o eksport produktów, które trafiają na cały świat, także do Europy – przekonuje Tadeusz Szozda. Organizacji nie udało się dotąd przyjąć nowego członka, ponieważ od 2012 r. nie zgadza się na to Korea Północna, a w naszej organizacji obowiązuje zasada jednomyślności.

Z „Notatnikiem podróżnika” docieramy do „miasta oplecionego pajęczyną torów”, czyli do Świdnicy, z którą kolej związana jest od ponad 170 lat. Początki tego mariażu sięgają roku 1844, kiedy to do miasta dotarła linia z Jaworzyny Śląskiej.

         

Natomiast w dziale „Kolej na świecie” piszemy o Ostrawie i pierwszym w Czechach połączeniu kolejowym z lotniskiem. 13 kwietnia 2015 r., po ponad rocznej budowie, oddano do użytku linię kolejową do oddalonego o kilkanaście kilometrów od Ostrawy międzynarodowego portu lotniczego im. Leoša Janáčka.

Kup "Kurier Kolejowy" nr 11 wersji papierowej

Kup "Kurier Kolejowy" nr 11 w wersji PDF

PODZIEL SIĘ