Wrocław: męski głos zapowie przystanki w tramwajach

Wrocław: męski głos zapowie przystanki w tramwajach

05 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Łukasz Klinke, zawodowy lektor, wygrał konkurs na zapowiadanie przystanków we wrocławskich autobusach i tramwajach. Po 13 latach jego głos zastąpi zapowiedzi czytane przez Panią Iwonę, jedną z pracownic MPK.

Fot. Adam Brzozowski

Już w wakacje pasażerowie wrocławskiego MPK pożegnają się z głosem Pani Iwony, która od kilkunastu lat użyczała go na potrzeby MPK.

Miejski przewoźnik właśnie rozstrzygnął przetarg, w którym oferty zbierane były do 29 maja. Do rywalizacji zgłoszono prawie 70 ofert.  W finałowej trójce znaleźli się wyłącznie mężczyźni. Konkurs wygrał Łukasz Klinke, który na co dzień zawodowo użycza swego głosu do reklam radiowych i telewizyjnych. 

Czytane przez niego zapowiedzi będa słyszane od lipca. Do nagrania ma nazwy tysiąca przystanków oraz komunikaty w języku angielskim, które odtwarzane będą w ważnych turystycznie punktach miasta. Nowy lektor zwiąże się z wrocławskim MPK na jakiś czas, bo składając swoją ofertę zadeklarował również gotowość do tzw. dogrywek. Są one niezbędne, gdy w komunikacji miejskiej zachodzą zmiany np. z powodu remontów lub utworzenia nowego przystanku.

Jurorzy oceniali brzmienie głosu, proponowaną cenę za usługę oraz jakość nagrań. W ostatniej turze próbek nagrań wysłuchiwano bezpośrednio w tramwaju. Istotne znaczenie miała też cena. Najdroższa oferta złożona w konkursie opiewała na 30 tysięcy złotych. Pan Łukasz złożył ofertę na kwotę ponad dziesięciokrotnie niższą.

Bardzo się cieszę, że będzie wreszcie zmiana. Sama jeżdżę MPK i jestem już zmęczona słysząc ciągle ten swój głos. Dobrze, że wygrał mężczyzna. Mam nadzieję, że pasażerom MPK ta zmiana się spodoba – mówi pani Iwona.

Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka prasowa MPK powiedziała, że zdecydowano się na zmianę, by poprawić jakość zapowiedzi głosowych. Stanowią one nieocenioną pomoc w korzystaniu z komunikacji miejskiej przez osoby niepełnosprawne, szczególnie niewidome.

W system przystankowych zapowiedzi głosowych wyposażonych jest ponad 90 procent pojazdów wrocławskiego MPK. Nie mają ich jedynie najstarsze wagony Konstal „105”, które w bliskiej przyszłości zastąpione zostaną przez nowe modele.