"Dziedzictwo Wiedenki" - sesja w Muzeum Techniki

"Dziedzictwo Wiedenki" - sesja w Muzeum Techniki

08 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przygotowało sesję popularno-naukową dotyczącą Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, pierwszej polskiej linii kolejowej. Otwarte dla wszystkich spotkanie odbędzie się w czwartek, 11 czerwca w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Fot. Archiwum KOW

Rozpoczynająca się o godz. 10.00 sesja popularno-naukowa  „Dziedzictwo Wiedenki” adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców i ma na celu przybliżenie historii Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

– Termin wybrano nieprzypadkowo, gdyż kilka dni później przypada 170. rocznica uruchomienia jej pierwszego odcinka z Warszawy do Grodziska – poinformowała Judyta Kurowska-Ciechańska, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

W programie przewidziano pięć prelekcji, m.in. o rodzajach parowozów używanych na trasach „Wiedenki”, architekturze obiektów kolejowych na liniach tej kolei oraz znaczeniu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w życiu i twórczości znanego pisarza Władysława Reymonta, który posadę robotnika kolejowego otrzymał w 1888 r. 

Na zakończenie sesji przewidziano dyskusję uczestników.