Unipetrol Doprava na celowniku PKP Cargo?

Unipetrol Doprava na celowniku PKP Cargo?

08 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Cargo jest zainteresowane przejęciem spółki Unipetrol Doprava, trzeciego pod względem wielkości kolejowego przewoźnika towarowego w Czechach. Wartość transakcji to ponad 300 mln zł (czyli ok. 2 mld koron czeskich) – informują czeskie media oraz agencja Reuters.

Fot. Unipetrol Doprava

Planów akwizycji kolejnego czeskiego przewoźnika towarowego nie potwierdza ani im nie zaprzecza PKP Cargo.

– Prowadzimy rozmowy na temat potencjalnych przejęć z kilkoma podmiotami w Polsce i za granicą. Na tym etapie nie możemy ujawnić jednak żadnych szczegółów – powiedział "Kurierowi Kolejowemu" Mirosław Kuk, rzecznik PKP Cargo.

Unipetrol Doprava to spółka świadcząca kolejowe przewozy wyrobów chemicznych, należąca do koncernu Unipetrol, nadzorowanego przez polski PKN Orlen. Do Grupy PKN Orlen należy również kolejowy przewoźnik towarowy Orlen KolTrans, którego kupnem PKP Cargo było zainteresowane już wcześniej.

W kwietniu 2015 r. PKN Orlen wyraźnie zakomunikował chęć sprzedaży swoich spółek transportowych, zarówno w Polsce, jak i w Czechach.

Jak poinformował wtedy wiceprezes spółki Sławomir Jędrzejczyk, proces dezinwestycji i szukania kupców spółek kolejowych jest w toku.

O zainteresowaniu nabyciem spółek transportowych Orlenu wspominał też członek zarządu PKP Cargo Jacek Neska.

– Jesteśmy zainteresowani każdą okazją akwizycyjną w Polsce i w regionie. Jeżeli Orlen wystawi na sprzedaż swoje spółki transportowe, rozważymy tę możliwość – powiedział Jacek Neska.

Pod koniec maja br. PKP Cargo sfinalizowało przejęcie 80 proc. udziałów Advanced World Transport (AWT), drugiego co do wielkości kolejowego przewoźnika towarowego w Czechach i jednego z największych prywatnych przewoźników w Europie. Wartość transakcji wyniosła 427,3 mln zł.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Zakończyła się budowa tuneli Crossrail w Londynie Zakończyła się budowa tuneli Crossrail w Londynie
Następny artykuł Będzie nowy system informacyjny na stacjach WKD Będzie nowy system informacyjny na stacjach WKD