Kto, prócz Tauronu, chce kupić PKP Energetykę?

Kto, prócz Tauronu, chce kupić PKP Energetykę?

09 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

8 czerwca br., zgodnie z przyjętym harmonogramem, zakończył się etap nadsyłania ofert wiążących na zakup spółki PKP Energetyka. PKP S.A. rozpoczęła analizę otrzymanych ofert wiążących. 

Fot. Dominik Skudlarski

Analiza ofert poprzedza zaproszenie do bezpośrednich negocjacji treści umowy sprzedaży. PKP S.A. zależy na sprawnym przejściu do następnego etapu procesu prywatyzacji PKP Energetyki, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Chęć zakupu spółki wyrazili zarówno inwestorzy strategiczni, jak i finansowi.

Wcześniej informację o złożeniu wiążącej oferty na zakup PKP Energetyki potwierdził Tauron. Nieoficjalnie mówi się też o zainteresowaniu spółką przez gdańską Energę oraz fundusz private equity CVC Capital Partners.  

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, zakończenie prywatyzacji PKP Energetyka planowane jest na przełomie III i IV kwartału 2015 r. 

– Duże zainteresowanie inwestorów, zarówno strategicznych, jak i finansowych, potwierdza, że spółka PKP Energetyka stanowi bardzo atrakcyjne aktywo – mówi Sławomir Baniak, dyrektor zarządzający ds. prywatyzacji i nadzoru właścicielskiego w PKP S.A. – Proces prywatyzacji spółki przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Planujemy go zakończyć najpóźniej w IV kwartale – dodaje. 

Sprzedaż PKP Energetyki to już kolejny z prowadzonych przez PKP S.A. procesów prywatyzacyjnych. W tym roku spółka planuje sfinalizowanie transakcji także w przypadku Natury Tour i Drukarni Kolejowej Kraków. Niedawno zakończono prywatyzację TK Telekom, której nabywcą jest Netia. Dotychczas, głównie dzięki wprowadzeniu na giełdę PKP Cargo, łączne dochody z prywatyzacji przekroczyły 2 mld zł. Prywatyzacja spółek z Grupy PKP jest ustawowym obowiązkiem PKP S.A.