Kiedy powrót połączenia Wrocław - Drezno?

Kiedy powrót połączenia Wrocław - Drezno?

11 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Mija 1,5 miesiąca od polsko-niemieckiego spotkania, które było poświęcone przywróceniu połączeń Wrocław – Drezno, a w sprawie wciąż niewiele się dzieje. W planie na 2016 r. wciąż nie ma połączeń od Görlitz do granicy – wskazują „Kolejowe Łużyce”.

Fot. Przemysław B. Jezierski

Portal poświęcony kolei na terenie Łużyc, stwierdza, że wcześniej można było optymistycznie założyć, że pociągi te mogą wrócić choćby i we wrześniu br., ale obecnie jest już raczej na to za późno. Rozpoczyna się także sezon urlopowy, który także negatywnie będzie wpływać na szybkość prac.

W trakcie kwietniowego spotkania Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przedstawił stronie niemieckiej kilka wariantów możliwych do zrealizowania.

Najważniesze z nich zakłada przywrócenie połączenia Drezno-Wrocław na podobnych zasadach sprzed jego zawieszenia. Polegało ono na wynajmowaniu od DB Regio pojazdów VT642 Desiro Classic (które mają dopuszczenie na polskie tory) i realizowanie połączeń w kooperacji Trilex - Koleje Dolnośląskie.

Drugim realnym pomysłem jest przedłużenie połączeń z Zielonej Góry i Jeleniej Góry do Görlitz. Obecnie jeżdżą one przez Zgorzelec, zaś przy wpuszczeniu pojazdów Kolei Dolnośląskich pociągi te mogłyby też zabierać niemieckich pasażerów z Görlitz. Jak wskazują Kolejowe Łużyce, jest to uzależnione od ratyfikacji umowy dot. wpuszczenia pojazdów do pierwszej stacji po drugiej stronie granicy.

Czytaj więcej

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Zbigniew Klepacki nowym prezesem AWT Zbigniew Klepacki nowym prezesem AWT
Następny artykuł W Rosji skazano szefa Promtractor Wagon W Rosji skazano szefa Promtractor Wagon