We Wrocławiu porządkują zabytkowe tramwaje

We Wrocławiu porządkują zabytkowe tramwaje

20 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Kilkanaście najcenniejszych wagonów tramwajowych, które zostały zabezpieczone pod koniec ubiegłego roku w hali dawnej zajezdni przy ul.
Legnickiej, zostanie uporządkowanych przez miłośników komunikacji miejskiej. Porządkowanie taboru odbędzie się w sobotę, 20 czerwca 2015 r. od godz.9.00 do 13.00 w dawnej zajezdni przy ul. Legnickiej.

Fot. Krzysztof Kokot

Miłośnicy wyrazili chęć pomocy w zabezpieczeniu kolekcji zabytkowych tramwajów. Udało im się już zgromadzić kilkadziesiąt oryginalnych elementów wyposażenia wagonów, które wcześniej podlegały grabieży. Teraz mosiężne dzwonki, klamki, uchwyty oraz słynne korby,
którymi prowadzi się stare wozy,
trafiły do magazynu części zamiennych, stworzonego przez miłośników w niewielkim pomieszczeniu dawnej zajezdni przy ul. Wróblewskiego – poinformował Tomasz Sielicki, historyk transportu i koordynator projektu.

To jednak nie wszystko. Teraz posprzątane zostaną wagony, które przez kilka lat stały pod chmurką. Jest na nich pełno liści, gałęzi czy zwyczajnych śmieci. Wśród wagonów znajdują się prawdziwe perełki, m.in. wieżówka do naprawy sieci trakcyjnej z 1892 r., szlifierki do torów z okresu międzywojennego czy kontenerowiec na piasek z początku XX w.

– Chcemy zadbać o te wagony, bo są one prawdziwą chlubą Wrocławia. Nasze miasto może pochwalić się największą i najcenniejszą kolekcją zabytkowych pojazdów w Polsce. Poważnie zastanawiamy się nad renowacją przynajmniej kilku najcenniejszych egzemplarzy – dodaje Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego, który uczestniczy w akcji.

Stowarzyszenie powołali miłośnicy starych pojazdów. Już teraz mają się czym pochwalić, uratowali bowiem przed kasacją kilka tramwajów i autobusów, a następnie stopniowo przywracają je do dawnej świetności. Na ulicach Wrocławia można spotkać słynną Enusię, czyli wagon typu N z 1960 r. W tej chwili trwa renowacja przegubowca 102Na z 1972 r. We wrześniu miłośnicy planują pokazać ostatni wrocławski autobus Ikarus.

Porządkowanie taboru odbędzie się w sobotę, 20 czerwca 2015 r. od godz.9.00 do 13.00 w dawnej zajezdni przy ul. Legnickiej. Do akcji mogą się włączyć wszyscy, którym zależy na ratowaniu dziedzictwa historycznego Wrocławia.