Wasilewski: ŁKA zdała egzamin

Wasilewski: ŁKA zdała egzamin

23 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Łódzka Kolej Aglomeracyjna oficjalnie podsumowała pierwszy rok przewozów pasażerskich. – Frekwencja przez pierwszy okres funkcjonowania pokazuje, że zdaliśmy egzamin. Średnia dzienna przekraczała 1000 osób na linię, a jednorazowa frekwencja potrafiła wynieść nawet 190 procent – powiedział Andrzej Wasilewski, prezes ŁKA.

Fot. lodzkie.pl

Projekt Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej pochłonął dotychczas 457 milionów złotych (60 procent dotacji unijnej). Na czterech liniach (z Łodzi do Sieradza, Kutna, Łowicza i Koluszek) jeździ obecnie 20 szynobusów i 15 zmodernizowanych pociągów. Frekwencja w pociągach spółki pokazuje, że przewoźnik w modelowy sposób poszerzył ofertę kolejową w regionie.

Zdaliśmy ten egzamin również pod względem marketingowym. A trzeba pamiętać, że jesteśmy nowym przewoźnikiem i musieliśmy się wkomponować w rozkłady jazdy. Widać, że zrobiliśmy to dobrze, skoro wiele osób wybrało naszą ofertę – powiedział Andrzej Wasilewski, prezes ŁKA.

Na miesiąc przed pierwszą rocznicą uruchomienia przewozów Łódzka Kolej Aglomeracyjna przekroczyła liczbę miliona przewiezionych pasażerów. Badania przeprowadzone wśród podróżnych wykazały, że 90 procent ludzi korzystających z ŁKA jest zadowolonych z jakości jej usług.

Na pewno wpływ na dobre wyniki ŁKA miał komfort jazdy, jaki spółka oferuje w nowoczesnych składach. W jej flocie jeżdżą pociągi Flirt 3 - dwuczłonowe zespoły elektryczne rozwijające prędkość 160 km/h i mieszczące 254 pasażerów. Oferują one wiele udogodnień, m.in. możliwość przewozu większego bagażu i rowerów, klimatyzację oraz monitoring wnętrza. W pojazdach znajdują się też monitory LCD. Są to pierwsze w Polsce pociągi seryjnie wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem ETCS poziomu 2, który zapewnia większe bezpieczeństwo podróżowania.

Władze województwa zaznaczają, że ŁKA w obecnym kształcie to zalążek tworzenia przewoźnika, który ma obsługiwać połączenia w całym regionie łódzkim. W planach samorządu jest uruchomienie połączeń do Radomska, Piotrkowa, Opoczna i Skierniewic, a także między Bełchatowem a Złoczewem

– Łódzkie ma kilka bardzo ważnych projektów dotyczących kolei, które chce wesprzeć dofinansowaniem unijnym – podkreślił marszałek Witold Stępień. Obejmują one przede wszystkim zakup dziesięciu szynobusów i rozbudowę o dodatkowy człon obecnie eksploatowanych FLIRT-ów. Samorząd chce też przeznaczyć unijne pieniądze pochodzące z RPO na modernizację przystanków, budowę parkingów i wsparcie lokalnej komunikacji publicznej, tak aby kolej łączyła się z transportem miejskim.
 

PODZIEL SIĘ