Lokomotywa LHS prowadziła najcięższy pociąg w Europie

Lokomotywa LHS prowadziła najcięższy pociąg w Europie

25 czerwca 2015 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa zakończyła jazdy próbne lokomotywy serii Evolution. W ostatnim tygodniu testów padły dwa rekordy. Lokomotywa ES44ACi poprowadziła nie tylko najdłuższy ale i najcięższy pociąg w historii PKP LHS. Liczący 75 wagonów skład mierzył 1,1 km, a jego łączna masa brutto wynosiła ponad 6 tys. ton.

Fot. PKP LHS

To prawdopodobnie był jedyny taki pociąg w Europie ciągnięty przez jedną sześcioosiową lokomotywą spalinową w Europie.

Podczas testów eksploatacyjnych kilkukrotnie podjęto próbę przeprowadzenia pociągów dłuższych i cięższych, niż składy na co dzień prowadzone po linii nr 65. Wszystkie próby zakończyły się pomyślnie.

Od rozpoczęcia jazd próbnych, tj. od 5 maja 2015 r. lokomotywa ES44ACi wykonała ponad 70 przejazdów. Większość z nich stanowiły jazdy ze stacji Zamość Bortatycze LHS do stacji Sławków LHS i w relacji odwrotnej. W czasie prób lokomotywa pokonała blisko 22 tys. km. Pojazd testowany był pod względem jazdy z maksymalną dozwoloną prędkością, jak również w zakresie przyspieszenia i hamowania. Sprawdzone zostały pokładowe systemy komputerowe i oprogramowanie. Ocenie podlegał także komfort jazdy w kabinie maszynisty. Ponadto dokonano pomiarów hałasu zarówno wewnątrz, jaki i na zewnątrz pojazdu. Jazdy próbne odbywały się pod zróżnicowanym obciążeniem masy brutto. Takie rozwiązanie pozwoli m.in. na porównanie wyników zużycia paliwa przez lokomotywę serii Evolution do obecnie stosowanych w PKP LHS typów lokomotyw.

Zanim lokomotywa trafiła do Polski pokonała blisko 5.5 tys. km z Ałmaty w Kazachstanie do stacji Hrubieszów LHS. Jej podróż trwała trzy tygodnie. Lokomotywa ES44ACi jest produkowana w Astanie w Republice Kazachstanu na licencji i podzespołach firmy General Electric Transportation Inc. W otwartej od 2009 r. fabryce wyprodukowano blisko 300 jej egzemplarzy.

Większość wykorzystywanych przez PKP LHS lokomotywy pociągowych została wyprodukowana w latach 1977-1980. Istotna część taboru została zmodernizowana i bierze udział w procesie przewozowym. Obecnie składy na linii nr 65 najczęściej prowadzone są przy pomocy dwóch lokomotyw spalinowych jednocześnie. Dlatego PKP LHS stale poszukuje nowoczesnych i bardziej ekonomicznych rozwiązań na rynku taboru kolejowego, które za sprawą zastosowania silników o wysokiej mocy pozwolą na prowadzenie składów o masie ponad 5 tys. ton brutto przy użyciu tylko jednej lokomotywy.

PODZIEL SIĘ